KANIANKA. Poslanci obecného zastupiteľstva v Kanianke pri Prievidzi sa len náhodou dozvedeli o úniku peňazí z obecnej kasy. Starosta mal bez ich vedomia vložiť desaťtisíce eur do nebankovky, ktorej konateľ je obvinený z podvodu.
Investíciu tajil
Starosta Kanianky a neúspešný kandidát na krajského poslanca Emil Mendel (ĽS-HZDS) mal v roku 2003 investovať 50-tisíc dolárov (vtedy 1 836 000 korún) do finančnej spoločnosti Bartolomei Finance. Išlo o obecné peniaze, rozhodol však o nich sám.
„Starosta tieto peniaze investoval bez súhlasu a vedomia zastupiteľstva. Situáciu tajil viac ako päť rokov," tvrdí obecný poslanec Ivor Husár (nezávislý).
Informácie o starostovej investícii vyšli najavo náhodou. „Prišiel na to kontrolór, ktorému sa nezdalo, prečo obec disponuje devízovým dolárovým účtom," povedal ďalší nezávislý poslanec Igor Hraňo. Doplnil, že dodnes nie je jasné, odkiaľ starosta peniaze zobral. Z rozpočtu vraj nie sú.
Emil Mendel má podľa poslancov problém peniaze získať naspäť. Žiada o ne od roku 2004, no neúspešne. Vlani mu spoločnosť namiesto hotovosti vystavila zmenku a zrušila s obcou zmluvu o investícii. Tento rok v novembri mu firma zmenku odmietla preplatiť, vraj pre momentálny výpadok likvidity.
Poslanci z Kanianky sú z postupu starostu sklamaní. FOTO: JANA RUSŇÁKOVÁ
Bez garancie
Hraňo s Husárom hovoria, že pre Kanianku to bol od začiatku nevýhodný obchod. „Riziko bolo neprimerané, lebo spoločnosť v zmluve negarantuje, že sa peniaze investorovi vrátia. Dokonca upozorňuje, že ide o rizikové podnikanie, v ktorom môže investor o všetky prísť," tvrdí Hraňo.
Poslancov zaráža, ako si mohol starosta dovoliť rozhodovať o obecných peniazoch bez vedomia zastupiteľstva. Chceli súdnou cestou peniaze získať späť, no väčšina poslaneckého zboru sa uzniesla, že obec ich nebude vymáhať a radšej dá urobiť právnu analýzu celej situácie. Podľa Husára je to však málo. „Je možné, že dedina sa k peniazom už nikdy nedostane," povedal.
Sľubujú nápravu
Emil Mendel odmietol o obchode s obecnou hotovosťou hovoriť. „Je to v riešení, teraz sa to nedá komentovať," zhodne odpovedal na každú otázku. Nevysvetlil, prečo o investícii nikto iný nevedel, dokonca označil iniciatívu poslancov za neopodstatnenú.
„Všetko sa dá do poriadku," povedal. O tom istom ubezpečoval aj majiteľ spoločnosti Bartolomei Finance Andrei B., ktorého policajný Úrad boja proti korupcii obvinil z trestného činu podvodu.
Podľa Hospodárskych novín mal tento finančník pripraviť svojich klientov asi o 7,4 milióna eur (takmer štvrť miliardy korún).
Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Polačiková túto informáciu nepotvrdila. „Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa k prípadu nebudeme vyjadrovať," povedala.
Obvinený finančník priznal problémy, no tvrdí, že všetko sa vyrieši. „Naša spoločnosť nemá peniaze na vyplatenie pohľadávok, preto sme prizvali tretiu stranu, ktorá tieto pohľadávky od investorov odkúpi," vysvetlil. Podľa jeho slov by sa tak malo stať v priebehu januára 2010.
Obecní poslanci však tomu neveria. Tvrdia, že peniaze v dedine chýbajú, mohli ich využiť pri investíciách, na ktoré si teraz musia požičiavať. „Na rekonštrukciu školy sa napríklad čerpali eurofondy, obec si zobrala aj niekoľko úverov. Nemuselo to byť," zhodli sa.