NOVÁKY. Zmeny v NCHZ sa síce zatiaľ týkajú len malej časti zamestnancov, ľudia vo fabrike však do budúcnosti nepozerajú s istotou.
Situácia v NCHZ sa podľa bývalého zamestnanca Juraja v poslednej dobe skomplikovala. Dôvodom má byť nielen hospodárska kríza, ale najmä pokuta od Európskej komisie za kartelovú dohodu a začatie konkurzného konania.
Zlúčili pracoviská
„Ľudia museli čerpať dovolenky, alebo robili na sedemdesiat percent, mnohí z mesiaca odpracovali len päť dní," tvrdí. Nakoniec NCHZ pristúpili k zlúčeniu dvoch pracovísk siding a granulát a vytvoreniu len jednej pracovnej skupiny. Táto skupina robí na pracovisku siding, kde sa vyrába plastový obklad, aj vo výrobe granulátu, kde vznikajú napríklad podrážky či bužírky na káble. Ostatným spoločnosť ponúkla inú pozíciu, alebo mohli pracovný pomer ukončiť.
„Mnohým pracovníkom, ktorí robili odbornú robotu, však ponúkli vykladanie vagónov a takto znížili stav. Niektorí sa totiž radšej rozhodli pre výpoveď ako pre takú prácu," vysvetlil Juraj, ktorý tiež neprijal ponuku spoločnosti a radšej odišiel.
Myslí si, že nižšie postavení vedúci sa snažia ľudí doslova „upratať", aby neprišli o prácu, vrcholový manažment by však podľa neho rád prepúšťal.
Dôvodom má byť nižší dopyt
Hovorkyňa NCHZ Bernadetta Múdra sa však bráni, že zlúčenie pracovísk sa priamo dotklo len 16 ľudí. Podnik má pritom 2000 zamestnancov. „Zmeny boli spôsobené prepadom trhov, ktoré majú záujem o produkty siding a granulát. Pracovníkom sme ponúkli iné miesta v zmysle platnej kolektívnej zmluvy." O aké pozície ide, však neupresnila.
Podobného vývoja sa obávajú aj ďalší zamestnanci podniku, Múdra ale vysvetlila, že v súčasnosti nič podobné neplánujú.
Juraj si myslí, že všetko je dôsledkom nedostatku odberateľov. „Nie je pre koho vyrábať," tvrdí.
Hovorkyňa NCHZ pripustila, že o produkty sidingu a granulátu je nižší záujem, doplnila však, že spoločnosť je životaschopná a dokázala si udržať trhy a odberateľov aj v čase hospodárskej krízy.
„Na rozdiel od iných veľkých podnikov sme až na pár výnimiek zatiaľ nemuseli pristupovať k extrémnejšiemu skracovaniu pracovného týždňa."
Odpovedi na otázku, či fabrika plánuje ďalšie prepúšťanie alebo znižovanie platov, sa vyhla: „Prioritou správcu je v súčasnosti udržať chod fabriky, zamestnanosť a následne jej predaj strategickému investorovi."
Juraja trápi aj to, že stále nedostal odstupné, ktoré mu zo zákona patrí. „Zamestnancom, ktorí ukončili pracovný pomer dohodou, bude odstupné vyplatené hneď, ako to bude dovoľovať finančná situácia podniku," povedala hovorkyňa NCHZ.
Dodala, že ide o minimum ľudí a kvôli nim nesmie byť ohrozená výroba a teda pracovné miesta zvyšných zamestnancov.