PRIEVIDZA. Nájsť hrob svojho zosnulého blízkeho, dáta o jeho narodení a úmrtí, pozrieť si fotografiu náhrobku či zistiť informácie o poplatku za hrobové miesto. To všetko sa dá cez internet. Vedia to už aj v najmenších obciach nášho regiónu, ktoré sa zapojili do projektu virtuálny cintorín.
Mestá nie sú online
Mestské a obecné cintoríny na Slovensku môžu verejnosti poskytovať informácie online. Tento systém je efektívny nielen pre správcov cintorínov, ale aj pozostalých či heraldikov a genealógov. Tvrdí to Dominik Ďurikovič, správca portálu o virtuálnych cintorínoch.
Zatiaľ čo na hornej Nitre má virutálny cintorín 19 dedín, najmä z handlovskej, vestenickej a rudnianskej doliny, portál nevyužíva ani jedno mesto.
V Prievidzi o ničom podobnom nikdy neuvažovali. „Teraz sa v meste sústredíme najmä na výstavbu nového cintorína s krematóriom. O virtuálnom cintoríne v najbližšom čase zrejme rokovať nebudeme," povedala hovorkyňa Mestského úradu v Prievidzi Ivona Vojtášová.
Nápad sa, naopak, páčil v Novákoch. Primátor Dušan Šimka o tejto možnosti nevedel, no zaujala ho. „Môžeme sa tým zaoberať, no všetko bude závisieť od finančných možností mesta," povedal.
Pre ľudí aj pre dediny
Virtuálny cintorín si pochvaľujú obyvatelia Chrenovca-Brusna. „Je dobré, že dedina ide s dobou. Môžeme si pozrieť hroby našich blízkych, zistiť, kto leží vedľa," myslí si Mária Dobrotková.
Niektorí obyvatelia virtuálny cintorín nesledujú, no vidia v ňom výhody. „My vieme, kde máme blízkych pochovaných, no dobré je to pre ľudí, ktorí tu nežijú a chcú ísť k niektorému hrobu. Nájdu si ho na internete," povedala Dana Kmeťová.
Starosta Chrenovca-Brusna Rudolf Trgiňa upozornil, že projekt pomáha aj obci. „Evidenciu hrobov nám prikazuje zákon, no rozhodli sme sa urobiť niečo navyše. Obyvatelia aj my si môžeme kedykoľvek skontrolovať, či sú zaplatené hrobové miesta," povedal.
Rovnaký dôvod na zriadenie online cintorína mala aj starostka Nevidzian Beáta Vrecková. „Od budúceho roka sa u nás začne platiť nájomné za hrobové miesta, vďaka internetu v tom budeme mať väčší prehľad," myslí si.
Spomínanie cez web
Dominik Ďurikovič tvrdí, že vďaka virtuálnym cintorínom môžu ľudia na svojich blízkych spomínať aj na diaľku či nájsť svojich predkov po celom Slovensku.
O každý cintorín sa stará samotný správca, aktualizuje či pridáva nové informácie. V súčasnosti je na portáli takmer 400-tisíc zosnulých a cez 232-tisíc hrobov z celej krajiny.
„Najvyššia návštevnosť je vždy pred Sviatkom všetkých svätých a Vianocami. Informácie často získavajú aj genealógovia a heraldici pri skúmaní a vytváraní rodokmeňov či identifikovaní erbov," povedal Ďurikovič.
Obce s virtuálnym cintorínom
Diviaky nad Nitricou, Liešťany, Chrenovec-Brusno, Diviacka Nová Ves, Dolné Vestenice, Horné Vestenice, Kanianka, Čavoj, Cigeľ, Jalovec, Kocurany, Koš, Lipník, Nevidzany, Nitrianske Sučany, Nitrica, Ráztočno, Rudnianska Lehota, Sebedražie