Huby, ktoré rastú v tomto ročnom období sú chutné, výdatné a takmer vôbec ich nenapáda hmyz.
MALINOVÁ. Hubári na hornej Nitre sa v týchto dňoch po malej prestávke vracajú do lesa za typicky jesennými hubami. Sľubný záver hubárskej sezóny koncom minulého mesiaca prerušil nezvyčajne skorý príchod chladného počasia, keď v Strážovských vrchoch aj v nižších polohách napadol sneh. Okrem toho niekoľkostupňový mráz zabrzdil rast prakticky všetkých húb.
V poslednom týždni sa však po dlhých daždivých dňoch opäť oteplilo a tak sa hubári vybrali sa na skusy. Jesenné huby sú veľmi chutné, výdatné a takmer vôbec ich nenapáda hmyz, pretože už zvyčajne nelieta.
Strmuľky inovaťové rastú v tomto čase pri Malinovej. FOTO: TASR
Ľudovít Balážik z Prievidze dnes predpoludním usúdil, že sa mu neoplatí ísť veľmi vysoko, ale vybral si malý listnato-ihličnatý lesík na rovine pri dedine Malinová na úpätí Magury.
Najskôr sa potešil mladým strmuľkám inovaťovým, ktoré rástli v rozsiahlych kruhoch. Tieto lupeňovité huby málokto zbiera, pretože nemajú až takú typickú hubovú vôňu. Prekvapilo ho, že ešte našiel mladé pečiarky hájové a ako očakával, tiež krásne exempláre pôvabníc fialových, ktoré v tomto roku našiel prvý raz.
Zlákali ho i guľaté plodnice prášnic bradavičkatých. Tie však sú jedlé, len ak je ich vnútrajšok biely. Objavil aj asi poslednú tohtoročnú muchotrávku červenú s trochu vyblednutým klobúkom. Na pokraji lesa našiel krásne bedle a tak sa vrátil s plným košíkom.
Vášnivý hubár je presvedčený, že ak sa takéto mierne počasie ešte chvíľu udrží, budú ešte rásť možno aj hríbovité huby, dubáky, masliaky, suchohríby alebo kozáky. V minulých rokoch ich totiž zbieral ešte aj v decembri.
V jeseni môžu hubári nájsť v lese aj pečiarky hájové. FOTO: TASR