Súčasťou bojnickej zoo je aj rehabilitačná stanica pre zranené či nájdené zvieratá. Tých je však často viac, ako priestoru.
BOJNICE. Úlohou zoologickej záhrady je okrem ďalších poslaní postarať sa o opustené, zranené či nájdené živočíchy, vyliečiť a pokúsiť sa vrátiť ich späť do prírody.
Ako jedinej štátnej zoo na Slovensku jej vyplýva povinnosť zo zákona postarať sa o živočíchy v správe štátu. Napriek tomu, že zoo Bojnice prevádzkuje rehabilitačnú stanicu, zamestnanci nemôžu vždy prijať všetky zvieratá. Jednoducho pre ne nemajú dosť miesta.
Celoštátna povinnosť
Do spádovej oblasti bojnickej zoo patria okresy Prievidza, Bánovce nad Bebravou, Trenčín a Partizánske. „V nevyhnutných prípadoch sa musíme postarať aj o zvieratá z iných kútov krajiny," vysvetlil hlavný zoológ Peter Lupták. O mnohé druhy sú schopné postarať sa aj iné stanice, pre niektoré však nemajú vytvorené podmienky. Ide napríklad o mladé medvede či rysy, ktoré potom končia práve na hornej Nitre. Všetko však závisí od toho, či ich je kam umiestniť.
Nie je to vždy jednoduché. Zamestnanci si nemôžu dovoliť pravidelne jazdiť po Slovensku a zbierať zranené a nájdené živočíchy. Privážajú si ich v rámci plánovaných pracovných ciest.
Stanica je plná
Nájdené zvieratá sú spočiatku problémom obvodných úradov. Ak sa im ich do troch mesiacov nepodarí vrátiť do prírody, alebo sa neprihlási majiteľ, stávajú sa starosťou bojnickej zoo.
„Po tejto lehote je živočích vlastníctvom štátu a my sa oň musíme zo zákona postarať. Buď sa ho pokúsime umiestniť do niektorej záhrady, alebo ostane u nás a dožije tu," vysvetlila Zuzana Mihálovová zo zoo Bojnice.
O bežné druhy zvierat však nie je záujem. V Bojniciach sa tak hromadia napríklad bociany biele, ktoré nemohli pre zranenie odletieť, nájdené medvede hnedé či rysy. „Kapacita na umiestnenie rysov je už úplne naplnená. Pokiaľ by sme mali umiestniť ďalšieho, máme problém," otvorene priznal Lupták.
Rehabilitačná stanica v Bojniciach je takmer po celý rok plná. V súčasnosti sa v nej nachádza niekoľko desiatok zvierat.
V rehabilitačnej stanici v Bojniciach je v súčasnosti niekoľko desiatok zvierat.
Foto: ZUZANA MIHÁLOVOVÁ
Pomáhať káže zákon
Zo zákona o ochrane prírody a krajiny vyplýva každému človeku povinnosť nahlásiť nájdené poranené zviera príslušnému obvodnému úradu životného prostredia, alebo pokiaľ ide o poľovnú zver, miestnemu poľovnému zväzu. „Ľudia nám sem zvyknú nosiť zvieratá aj sami, no musíme plniť zákon a preto ich upozorníme, aby najskôr kontaktovali úrad," povedala Zuzana Mihálovová.
V bojnickej rehabilitačnej stanici majú z roka na rok viac zvierat. Peter Lupták si myslí, že príčinou môžu byť aj samotní ľudia. „Vďaka účinnej osvete o ochrane prírody ľudia častejšie prinášajú zranené zvieratá ako kedysi, nie je to však také výrazné ako napríklad v Bratislave. Mestskí ľudia majú k prírode trochu iný vzťah a je tam aj viac konfliktov medzi človekom a zvieratami," tvrdí.
Práve bratislavská zoo nedávno zrušila rehabilitačnú stanicu, čo pocítili aj v Bojniciach.
„V hlavnom meste majú problém hlavne s umiestňovaním exotických živočíchov, ktorých sa zbavia nezodpovední ľudia," vysvetlila Mihálovová a doplnila, že z Bratislavy už preto tento rok priviezli veľhada kráľovského.
Najproblémovejšie sú však vodné korytnačky písmenkové. Podľa zoológa si ich ľudia často kúpia pre zábavu a potešenie a keď vyrastú, jednoducho ich vypustia do prírody. Pritom je to najhoršie, čo môžu urobiť.
„Korytnačka písmenková je nebezpečná pre naše pôvodné druhy zvierat. Ohrozuje ich, viaceré z nich, napríklad ryby, mloky či žaby, doslova napáda, vytláča našu korytnačku močiarnu."
Pokiaľ ľudia nájdu opustené korytnačky písmenkové, mali by kontaktovať obvodný úrad v mieste ich bydliska. Poradia im aj zamestnanci bojnickej zoo.