Bojnická zoo musí zachraňovať zvieratá, no často na to nemá priestor

Súčasťou bojnickej zoo je aj rehabilitačná stanica pre zranené či nájdené zvieratá. Tých je ale často viac, ako priestoru.

V bojnickej ZOO sa musia postarať o opustené, zranené či nájdené živočíchy.V bojnickej ZOO sa musia postarať o opustené, zranené či nájdené živočíchy. (Zdroj: ZUZANA MIHÁLOVOVÁ)

Súčasťou bojnickej zoo je aj rehabilitačná stanica pre zranené či nájdené zvieratá. Tých je však často viac, ako priestoru.

BOJNICE. Úlohou zoologickej záhrady je okrem ďalších poslaní postarať sa o opustené, zranené či nájdené živočíchy, vyliečiť a pokúsiť sa vrátiť ich späť do prírody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako jedinej štátnej zoo na Slovensku jej vyplýva povinnosť zo zákona postarať sa o živočíchy v správe štátu. Napriek tomu, že zoo Bojnice prevádzkuje rehabilitačnú stanicu, zamestnanci nemôžu vždy prijať všetky zvieratá. Jednoducho pre ne nemajú dosť miesta.

Celoštátna povinnosť

Do spádovej oblasti bojnickej zoo patria okresy Prievidza, Bánovce nad Bebravou, Trenčín a Partizánske. „V nevyhnutných prípadoch sa musíme postarať aj o zvieratá z iných kútov krajiny," vysvetlil hlavný zoológ Peter Lupták. O mnohé druhy sú schopné postarať sa aj iné stanice, pre niektoré však nemajú vytvorené podmienky. Ide napríklad o mladé medvede či rysy, ktoré potom končia práve na hornej Nitre. Všetko však závisí od toho, či ich je kam umiestniť.

Nie je to vždy jednoduché. Zamestnanci si nemôžu dovoliť pravidelne jazdiť po Slovensku a zbierať zranené a nájdené živočíchy. Privážajú si ich v rámci plánovaných pracovných ciest.

Stanica je plná

Nájdené zvieratá sú spočiatku problémom obvodných úradov. Ak sa im ich do troch mesiacov nepodarí vrátiť do prírody, alebo sa neprihlási majiteľ, stávajú sa starosťou bojnickej zoo.

„Po tejto lehote je živočích vlastníctvom štátu a my sa oň musíme zo zákona postarať. Buď sa ho pokúsime umiestniť do niektorej záhrady, alebo ostane u nás a dožije tu," vysvetlila Zuzana Mihálovová zo zoo Bojnice.

O bežné druhy zvierat však nie je záujem. V Bojniciach sa tak hromadia napríklad bociany biele, ktoré nemohli pre zranenie odletieť, nájdené medvede hnedé či rysy. „Kapacita na umiestnenie rysov je už úplne naplnená. Pokiaľ by sme mali umiestniť ďalšieho, máme problém," otvorene priznal Lupták.

Rehabilitačná stanica v Bojniciach je takmer po celý rok plná. V súčasnosti sa v nej nachádza niekoľko desiatok zvierat.

hus.jpg

V rehabilitačnej stanici v Bojniciach je v súčasnosti niekoľko desiatok zvierat.
Foto: ZUZANA MIHÁLOVOVÁ

Pomáhať káže zákon

Zo zákona o ochrane prírody a krajiny vyplýva každému človeku povinnosť nahlásiť nájdené poranené zviera príslušnému obvodnému úradu životného prostredia, alebo pokiaľ ide o poľovnú zver, miestnemu poľovnému zväzu. „Ľudia nám sem zvyknú nosiť zvieratá aj sami, no musíme plniť zákon a preto ich upozorníme, aby najskôr kontaktovali úrad," povedala Zuzana Mihálovová.

V bojnickej rehabilitačnej stanici majú z roka na rok viac zvierat. Peter Lupták si myslí, že príčinou môžu byť aj samotní ľudia. „Vďaka účinnej osvete o ochrane prírody ľudia častejšie prinášajú zranené zvieratá ako kedysi, nie je to však také výrazné ako napríklad v Bratislave. Mestskí ľudia majú k prírode trochu iný vzťah a je tam aj viac konfliktov medzi človekom a zvieratami," tvrdí.

Práve bratislavská zoo nedávno zrušila rehabilitačnú stanicu, čo pocítili aj v Bojniciach.

„V hlavnom meste majú problém hlavne s umiestňovaním exotických živočíchov, ktorých sa zbavia nezodpovední ľudia," vysvetlila Mihálovová a doplnila, že z Bratislavy už preto tento rok priviezli veľhada kráľovského.

Najproblémovejšie sú však vodné korytnačky písmenkové. Podľa zoológa si ich ľudia často kúpia pre zábavu a potešenie a keď vyrastú, jednoducho ich vypustia do prírody. Pritom je to najhoršie, čo môžu urobiť.

„Korytnačka písmenková je nebezpečná pre naše pôvodné druhy zvierat. Ohrozuje ich, viaceré z nich, napríklad ryby, mloky či žaby, doslova napáda, vytláča našu korytnačku močiarnu."

Pokiaľ ľudia nájdu opustené korytnačky písmenkové, mali by kontaktovať obvodný úrad v mieste ich bydliska. Poradia im aj zamestnanci bojnickej zoo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  4. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 913
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 6 062
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 000
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 863
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 920
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 570
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 561
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 317
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

V diskusii sa venovali bývaniu v okolí veľkých miest.

Za dvojizbové byty vo veľkých mestách kúpite domy v okolí.


Mgr. Denisa Košová

Keď páska pomáha pohybu Na vaše otázky odpovedá Mgr. Denisa Košová, vedúca fyzioterapeutka z Centra fyziatrie a liečebnej rehabilitácie v Uniklinike kardinála Korca v Prievidzi.


Sebedražie - Dolné Vestenice 4:5

Komentáre a výsledky zo VII. a VIII. ligy.


Vizualizácia - Fiesta most

Most, ktorý spájal a opäť bude spájať. Po rokoch, keď slúžil iba na presun chodcov a cyklistov, sa starý železničný most v Trenčíne mení na Fiesta most.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu