OPATOVCE NAD NITROU. Najväčší zamestnávateľ na hornej Nitre upozorňuje, že zvýši zamestnanosť v regióne. Hnedé uhlie však minulý týždeň začal ťažiť v miestach, kde mu stále nepatria všetky pozemky.
Jedným z nespokojných vlastníkov rolí nad poddolovaným územím bol aj Jozef Ťažiar. V marci, keď vládna delegácia slávnostne odkláňala tok rieky Nitry, s transparentom kritizoval prístup baní k ľuďom.
Premiér Fico ho najskôr označil za provokatéra Ivety Radičovej, na druhý deň sa mu prišiel do Opatoviec ospravedlniť. Za zavretými dverami mu vraj prisľúbil pomoc.
Baňu otvorili bez doriešenia majetkových pomerov - čítajte tu.
Tej sa však dôchodca nedožil, v auguste náhle zomrel vo veku 70 rokov. Jeho vdova Ľudmila tvrdí, že Ficova návšteva bola posledným náznakom záujmu zo strany vlády aj vedenia Hornonitrianskych baní.
„Ešte raz manžela zobrali do bane, no nedohodli sa tam. Odvtedy bolo ticho. Vedenie viac o nás nejavilo záujem," spomína Ľudmila Ťažiarová.
Dôchodca podľa jej slov vlastnil sedem parciel, bane mu však zaplatili len za dve.
Pána Ťažiara vraj celá situácia trápila. Vyhľadal dokonca právnika, jeho služby si však nemohol dovoliť. „Cítil sa oklamaný, nechcel nič viac len to, čo mu patrilo," tvrdí vdova a dodáva: „Nie je to spravodlivé. Oni tam robia, ťažia a my z toho nemáme nič."
Fico označil dôchodcu za provokatéra - čítajte tu.
Toto trápenie malo podľa vdovy prispieť aj k náhlemu zhoršeniu dôchodcovho stavu. „Ešte deň pred smrťou o pozemkoch so mnou hovoril. Uvažoval, či sa to niekedy vôbec vyrieši a ako dopadneme," spomína Ľudmila.
Rodina je odhodlaná ďalej bojovať o pozemky, ktoré Jozef Ťažiar zdedil po svojich rodičoch. Generálny riaditeľ baní počas otvorenia 11. ťažobného úseku vyhlásil, že situácia sa dorieši po ukončení dedičského konania.
Dôchodca v marci s transparentom v ruke bojoval za svoju pôdu.
Foto: JANA RUSŇÁKOVÁ
Archívne videá