NOVÁKY. Dovedna 960 ton hnedého uhlia za 24 hodín vyťažil 66-členný stenársky kolektív Ivana Mišáka z prvého stenového porubu v 11. ťažobnom úseku Bane Nováky, kde premiér slovenskej vlády Robert Fico v pondelok (2.11.) slávnostne spustil ťažbu.
Potvrdila to hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Adriana Siváková. Kolektív pracuje v trojzmennej nepretržitej prevádzke a má k dispozícii modernú banskú techniku. Na rozpojovanie uhlia v čelnom pilieri do výšky približne troch metrov je to dobývací kombajn poľskej výroby.
Na odťažbu rúbaniny používajú baníci nový výkonný stenový hrabľový dopravník, ktorý zostrojili vo vlastnom strojárskom závode BME. Na udržanie stability porubu a vystužovanie pracovného priestoru v dĺžke 85,5 metra je v porube namontovaných 57 navzájom pospájaných hydraulických sekcií radu BMV.
Takisto ich vyvinuli špeciálne pre podmienky dobývania mocných uhoľných slojov na hornonitrianskom uhoľnom ložisku. Ide vo svete o ojedinelý technologický celok, pomocou ktorého dokážu baníci naraz ťažiť uhlie z čelného piliera i z nadstropovej časti.
Sloj, ktorý začali dobývať v 11. ťažobnom úseku, má totiž hrúbku až 15 metrov. Preto ho budú ťažiť v dvoch laviciach. Najskôr odrúbu približne polovicu sloja v hornej časti a potom, po závale zhutnení vyrúbaných priestorov, vrazia nové chodby a dorúbu spodnú časť sloja. Podmienky na ťažbu sú v úseku relatívne dobré, sloj je iba minimálne tektonicky narušený, konštatoval generálny riaditeľ HBP Peter Čičmanec.
To dáva predpoklad, že ak sa ťažba v stenovom porube rozbehne naplno a stenári zvládnu všetky počiatočné prevádzkové problémy, denná ťažba z 11. úseku dosiahne 1200 až 1400 ton. Od začiatku budúceho roka pribudne v tomto úseku ďalší kapacitný stenový porub a ťažba sa tak zdvojnásobí, avizoval Čičmanec.
Zdôraznil, že nové ťažobné pole v hĺbke približne 310 metrov je bezpečné, najmä čo sa týka priesaku podzemnej vody. Nad slojom sa totiž nachádza až 130-metrová ílová vrstva, ktorá zabráni prístupu vody do pracovných priestorov. Predpisy na bezpečné dobývanie sloja pod vodonosnými nadložnými vrstvami totiž požadujú hrúbku ílov od 30 do 60 metrov, vysvetlil generálny riaditeľ.