NITRIANSKE PRAVNO. Desiati hasiči sa odčlenili od dobrovoľného hasičského zboru a vytvorili poloprofesionálnu jednotku. Tvrdia, že až teraz majú zmysel, pasujú sa však s finančnými problémami.
Systém im nevyhovoval
„Rozhodli sme sa požiadať o zriadenie obecného hasičského zboru, pretože na báze dobrovoľnosti to bolo o ničom," povedal veliteľ pravnianskych hasičov Boris Kiac.
Spomína, že zásahov bolo vždy dosť, hasičom však chýbala akcieschopnosť či odborná pripravenosť. Na výjazdy sa podľa neho pozbieralo pár chlapov po dedine a išli hasiť. O žiadnych profesionálnych zásahoch však vraj nemohlo byť ani reči.
So súhlasom obce sa tak v januári tohto roka od dobrovoľníkov odčlenili desiati, ktorí chceli urobiť niečo navyše.
„Už nie sme žiadni amatéri, každý z nás má školenia a kurzy potrebné pre výkon svojej funkcie. Okrem toho všetci hasiči pravidelne absolvujú lekárske prehliadky, psychotesty a musia byť spôsobilí aj po fyzickej stránke," vysvetlil zástupca veliteľa Drahomír Klučovský.
Hasiči z Nitrianskeho Pravna vytvorili poloprofesionálnu jednotku. Foto: ARCHÍV OHZ
Nie je hasič ako hasič
Dobrovoľným hasičom môže byť ktokoľvek. Podľa Borisa Kiaca sa však členom obecného hasičského zboru smie stať len človek zdravotne spôsobilý a odborne pripravený. „Takýchto spolkov je na Slovensku len niekoľko," povedal veliteľ.
Chlapi z Nitrianskeho Pravna komunikujú s prievidzskými hasičmi cez vysielačku. „Do desiatich minút sme schopní sa pripraviť a vyraziť na zásah," povedal Kiac. Môže sa zdať, že desať minút je priveľa, každý jeden z hasičov však má zamestnanie a zboru sa venuje popri ňom. Keď však majú výjazd, z roboty môžu vždy odísť.
Zástupca veliteľa tvrdí, že ich úloha je dôležitá. „Pôsobíme ako taký predvoj Prievidžanom a vždy sa snažíme o efektívny prvý zásah, ktorý je mimoriadne dôležitý," povedal.
Od začiatku roka vyrazili k požiarom trinásťkrát, nedávno zasahovali aj počas snežnej kalamity na Kľaku, Fačkovskom sedle a vo Vyšehradnom. „Bol to náročný zásah, ktorý nám poriadne znepríjemnili cestári. Čakali sme totiž na nich niekoľko hodín," spomína Kiac.
Nakupujú si sami
Pravnianski hasiči spadajú pod obec, aj peniaze im plynú z obecného rozpočtu. Nie je ich však veľa. „Dediny dnes majú málo peňazí, nemôžu si dovoliť vo veľkom podporovať hasičov," myslí si Klučovský.
Preto si mnohé súčasti výstroja kupujú sami. „Keď niečo nutne potrebujem a nie sú na to peniaze, zaplatím to zo svojho. Iná možnosť nie je," vysvetlil Boris Kiac.
K dispozícii majú jednu starú cisternu a auto na zásahy pri dopravných nehodách, ktoré dostali od hasičov z Prievidze.
Radi by sa mali lepšie, požiadali preto o zaradenie do koncepcie rozmiestnenia síl a prostriedkov pre hasičské zbory. Neboli zatiaľ úspešní, no veria, že nabudúce sa to podarí. Mohli by si tak pomôcť materiálnym vybavením, rekonštrukciou zbrojnice, novými informačno-komunikačnými technológiami, školeniami či výmenou techniky.