Takmer 60 rokov boli nosidlá v depozite tamojšieho múzea. Spomenula si na ne historička umenia, Katarína Malečková, keď spolu s ďalšími pracovníkmi múzea, chceli doplniť expozíciu v tomto "dušičkovom čase" o zbierkové predmety súvisiace s pochovávaním a pietou. Nosidlá, akási schránka pre mŕtvolku dieťaťa, sú z dreva a vyrobili ich začiatkom 19. storočia.
Výzdoba je plná symbolov. Na vrchnáku je plastika mŕtveho dieťaťa ležiaceho na kríži, pod ním je Baránok Boží spočívajúci na knihe života. V nej sú zapísané dobré i zlé skutky človeka, ktoré spáchal na svojej pozemskej púti a so zapísanou knihou predstupuje duša pred Božiu tvár. V tomto prípade dieťa bolo ešte malé, takže kniha je nepopísaná. Nosidlá po oboch stranách unášajú do nebies dva orly. Podľa kresťanskej symboliky vynesú dušu dieťaťa do nebies. Orol totiž dokáže lietať veľmi vysoko, preto je symbolom nebies a v kresťanstve aj symbolom Nanebovstúpenia, vysvetlila Malečková.
Katarína Malečková ukazuje nosidlá pre mŕtve dieťa. Foto: TASR
Dodala, že tento zbierkový predmet je skutočne ojedinelý, jeho výskyt konzultovala s kolegami v iných múzeách, ale nikde na Slovensku podobné detské nosidlá v expozícii ani depozitároch nemajú. Tie, ktoré majú v Bojniciach, získali z kaštieľa v Jánovej Vsi. Vyrobili ich pre veľmi milované, zosnulé dieťatko z nejakej šľachtickej rodiny na Slovensku. Návštevníci zámku si tento vzácny exponát môžu pozrieť v hudobnom salóne počas klasickej prehliadky múzea. Vystavený tam bude dovtedy, kým v zámku začnú s vianočnou výzdobou.