NOVÁKY. S hliadkami nováckych policajtov chodia po meste aj pomocníci v civile. Robia to dobrovoľne vo voľnom čase a úplne zadarmo.
Práve v Novákoch je o poslanie dobrovoľného strážcu poriadku mimoriadny záujem. Na miestnom policajnom oddelení ich pôsobí osem, najviac v celom okrese.
Nie sú to donášači
Staršie ročníky si funkciu podobnú dnešným strážcom dobre pamätajú. Pred rokom 1989 fungovala pomocná stráž verejnej bezpečnosti, náplňou jej práce často nebola len ochrana poriadku. Stávalo sa, že policajtom donášala na ľudí, nemala preto dobré meno.
V súčasnosti je to inak. Dobrovoľní strážcovia poriadku pomáhajú policajtom hliadkovať, sprevádzajú ich pri cestných kontrolách či nočných záťahoch v baroch.
Majú všetky kompetencie ako policajti, povolené majú aj používanie legálne držanej zbrane. Nesmú však konať na vlastnú päsť. Rozkazy im vždy dáva veliteľ hliadky.
Vladimír Cachovan tvrdí, že ho spolupráca s políciou baví. Foto: JANA RUSŇÁKOVÁ
Dlhoroční pomocníci
„S dobrovoľníkmi máme vynikajúce skúsenosti, všetkých dobre poznáme. Mnohí nám pomáhajú aj desať rokov, sú medzi nimi členovia rybárskej stráže či poľovníci," vysvetlil šéf nováckej polície Imrich Šoltés.
Dobrovoľným strážcom poriadku sa môže stať ktokoľvek bezúhonný nad 21 rokov. Prekážkou nie je ani telesný hendikep. Nikto však nemôže za svoje služby čakať výplatu, stačiť musí uznanie od kolegov.
Napriek tomu sa aj v dnešnej dobe našli chlapi, ktorí pomáhajú, aj keď vedia, že za to nič nedostanú. „Baví ma to, preto s políciou spolupracujem," povedal Vladimír Cachovan a doplnil, že najťažšie bývajú nočné služby.
Niektorí robia strážcov poriadku ako doplnok k zamestnaniu. „Pracujem na odbore dopravy a pozemných komunikácií. Čo riešim v práci z kancelárie, si v praxi overím pri polícii," tvrdí Gabriel Kluvánek.
Spoluprácu si pochvaľujú aj samotní policajti. „Zvykli sme si, že nám pomáhajú, vieme sa na seba navzájom spoľahnúť," povedali.