Tradičné jesenné podujatie Hornonitrianskych novín sa tento rok mimoriadne vydarilo. Počas dopoludnia sa na letisku zabávalo okolo 850 ľudí.
PRIEVIDZA. Kultúrny program, zaujímavé ceny, pekné počasie a priaznivé podmienky na púšťanie šarkanov. To všetko čakalo na návštevníkov Šarkanšou 2009, bez ktorej si už Hornonitrania nevedia jeseň ani predstaviť.
Nebo plné šarkanov
Tento rok ľudia zaregistrovali rekordných 181 lietajúcich drakov. Nechýbali medzi nimi doma vyrobené, kúpené, gigantické či úplne maličké. Nebo nad prievidzským letiskom doslova zaplavili.
Do Prievidze prichádzali rodiny z celého okresu. Prialo im aj počasie. Vietor jemne pofukoval, nebol preto problém udržať šarkany vo vzduchu. Najväčšiu radosť z nich mali deti, uniesť sa však nechali aj mnohí dospelí.
Väčšina ľudí mala jasno, prečo do Prievidze prišla. „Vždy sa tu dobre zabavím, chodíme sem celá rodina. Tento rok sme si so sestrou priniesli rovnaké šarkany - dvojičky, volajú sa Hrajko a Smejko," vysvetlila Barborka Ševčíková.
Medzi drakmi nechýbali ani nezvyčajné výtvory. Juraj Páleš vyrobil svojmu synovi Miškovi šarkana z umelohmotných slamiek v tvare ihlanu. „Lieta, ale keď spadne na zem, rozbije sa, lebo je veľmi krehký. Preto ho musím stále lepiť," vysvetlil.
Fotogralériu zo Šarkanšou nájdete tu.
Tradičné jesenné podujatie prilákaoo na letisko stovky ľudí.
Ceny urobili radosť
Porota vyhodnotila najkrajšieho, najmenšieho, najväčšieho šarkana a najväčšieho smoliara. Výhercovia si rozdelili ceny, medzi ktorými bol farebný televízor, fotoaparát či bicykel.
Najkrajšieho šarkana podľa porotcov vyrobila rodina Františka Smatanu. Prízvukovali, že sa tak stalo aj preto, že bol doma vyrobený a nie kúpený. „Zhotovovali sme ho do polnoci," vysvetlil Smatana, ktorý na Šarkanšou chodí so svojimi blízkymi už desať rokov.
Počas celého dopoludnia návštevníkov zabávali šašovia Šar a Kan, predstavili sa mladí tanečníci a speváci, medzi deti zavítal aj Laci Strike a moderátorská dvojica Telerána na Markíze Lenka Šóšová a Roman Juraško.
Na letisko prišli aj záchranári z bojnickej nemocnice. Záujemcom predviedli záchranu života, transport zraneného človeka, dokonca pomáhali opravovať polámané šarkany. Deti mohli vojsť do sanitky a zvnútra si ju poprezerať.
Šarkanšou si užívali predovšetkým deti.