HANDLOVÁ. V troch zmenách sa na Hasičskej stanici v Handlovej strieda dvanásť hasičov. Za prvý polrok tohto roku zasahovali pri 64 požiaroch. Pre porovnanie myjavskí hasiči, ktorých je v troch zmenách osemnásť, mali 16 výjazdov k ohňu.
V Handlovej by potrebovali o polovicu viac hasičov ako majú teraz. Situácia by sa mohla zlepšiť v nasledujúcich mesiacoch, pretože vláda sa rozhodla zamestnať po celom Slovensku 200 nových hasičov.
Chýbajú strojníci
Predpis hasičom prikazuje, aby v jednom družstve, ktoré zasahuje, boli štyria hasiči. V Handlovej je presne toľko hasičov v jednej zmene.
„Na prvý pohľad sa zdá, že je to v poriadku. Ale nie je. Väčšiu časť roka sa v zmene všetci štyria hasiči nestretávajú. Čerpajú si dovolenky, absolvujú rekondičné pobyty. A nehovorím o prípadnej práceneschopnosti alebo školeniach. Takže často zasahujú len traja hasiči. A to už je proti predpisom," vysvetľuje veliteľ Hasičskej stanice v Handlovej Jozef Tines.
Problémom sú aj strojníci - vodiči. Na každej zmene je len jeden. Hasiči musia pred každým výjazdom zvažovať, aké vozidlo si zoberú.
„Ak horí byt, rozhodujeme sa, či zoberieme auto s vodou alebo plošinu, keby bolo treba zachraňovať ľudí. Stalo sa, že som na miesto prišiel s osobným autom, vzal som vodiča, aby priviezol ďalšie vozidlo. Neraz sme už mali pri zásahu aj tri autá, no len jedného strojníka, ktorý ich musel postupne poodvážať," priblížil komplikovanú situáciu Tines.
Spokojní je s vekovým zložením hasičov na stanici. Najstarší príslušník má 61 rokov a k 1. novembru odchádza do penzie. Najviac chlapov má okolo 40 rokov, štyria nemajú ešte tridsať.
Handlovská hasičská stanica by sa mohla onedlho posilniť o nových hasičov.
Nápor na psychiku
Komplikovanú situáciu v Handlovej dokumentujú aj štatistiky za prvý polrok. V Trenčianskom kraji pripadlo na jedného príslušníka hasičského a záchranného zboru priemerne 5,43 výjazdov. V Púchove to bolo len 5,05, na Myjave 3,42, v Prievidzi 5,97 výjazdov na jedného hasiča. Najhoršie je na tom Handlová s viac ako siedmimi výjazdmi.
„Pre našich chlapov je to nielen fyzicky náročné, ale predovšetkým psychicky," zdôrazňuje Tines. Sám chodí do zásahov, aj keď je veliteľom a tzv. denným zamestnancom. „Som hasič, ťahá ma to k zásahom. Navyše chlapom tým pomáham."
Lákavé povolanie
Aj tieto argumenty by mali handlovskej stanici pomôcť, aby získala nových hasičov.
„Na celom Slovensku pribudne 200 príslušníkov. Veríme, že nám by sa z tohto počtu mohlo ujsť šesť miest. Znamenalo by to, že v jednej zmene by bolo šesť hasičov a z nich dvaja vodiči. Všetko bude jasné o pár mesiacov," povedal Tines.
Nemá obavu, že by nenašli nových kandidátov na tieto miesta. Kým v minulosti patrilo hasičské povolanie k slabo plateným a bez sociálnych záruk, dnes je situácia iná. Na každé voľné miesto v hasičskom zbore pripadá približne tridsať záujemcov.
Adeptom na miesta hasičov nesmie chýbať maturita, zvládnuť musia plávanie a psychotesty. Práve tie robia v poslednom čase uchádzačom najväčšie problémy.
„Novoprijatí ľudia sa však automaticky hasičmi nestávajú. Najskôr sa len učia, ako postupovať pri zásahoch, absolvujú školenia a odborné prípravy. Približne po roku a pol sú z nich hasiči - záchranári. Aj preto hovorím, že na prijímanie nových hasičov pre našu handlovskú stanicu bolo už včera neskoro," uzavrel Tines.