Prístupnosť pohotovostí sa zatiaľ meniť nebude. Radosť majú nemocnice aj pacienti.
PRIEVIDZA. Poslanec Jozef Valocký (Smer-SD) minulý týždeň stiahol svoj návrh zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti z programu schôdze parlamentu. Pohotovosti tak budú fungovať ako doteraz.
Nemocnice súhlasia
„Je dobré, že návrh neprešiel. Išlo o nesystémové riešenie, ktoré prakticky rušilo primárnu zdravotnú starostlivosť od určitej hodiny," myslí si námestník bojnickej nemocnice Ján Belanský.
Prijatie zákona by podľa neho nebolo výhodné pre poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, teda pre urgentné príjmy nemocníc a záchranky.
„Pacienti by po skončení ordinačných hodín pohotovosti prichádzali do nemocnice. Sami alebo prostredníctvom záchraniek," tvrdí.
To by však znamenalo neúmerné preťaženie urgentných príjmov a nemocničného personálu, ktorého úlohou nie je primárna zdravotná strostlivosť, ale riešenie život ohrozujúcich stavov a poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
Od roku 2006, kedy začal fungovať nový systém záchrannej zdravotnej starostlivosti, sa zaťaženie ústavnej pohotovosti a príjmových ambulancií zvýšilo približne o 40 percent.
Vedenie bojnickej nemocnice stiahnutie zákona privítalo.
Lekári to čakali
Proti stiahnutiu návrhu zákona nie sú ani niektorí lekári, ktorí slúžia na pohotovosti. „Očakávali sme, že to takto dopadne. S riešením sme však v tomto období celkom spokojní," povedala obvodná lekárka Gabriela Černová s odvolaním na blížiacu sa chrípkovú vlnu.
„Pomaly sa nám plnia čakárne, chrípka sa opäť ozýva," povedala. Okrem toho vraj musia myslieť aj na Novú chrípku, ktorá vo svete stále postupuje. Svetová zdravotnícka organizácia navrhla v tomto období posilniť pohotovosti, ich časové obmedzenie by tak bolo krokom späť.
„Nezvládli by sme to, ešte nevieme, čo nás čaká. Zatiaľ je to takto v poriadku, uvidíme, ako sa bude situácia s pohotovosťami vyvíjať ďalej," hovorí Černová.
Šimka: Zvíťazil zdravý rozum
Radosť neskrýval ani novácky primátor Dušan Šimka, ktorý bol rozhodnutý v prípade časového obmedzenia pohotovostí zakročiť.
„Plánoval som stretnutia s predstaviteľmi okolitých obcí a podnikateľmi. Chcel som sa s nimi dohodnúť na financovaní pohotovosti v Novákoch po polnoci, kedy ich mal zákon zatvoriť," vysvetlil svoj zámer primátor.
Je však rád, že nebude musieť hľadať peniaze na chod pohotovosti a ušetrí tak mestskú kasu. „Stiahnutie zákona je vynikajúca správa pre všetkých ľudí. Zvíťazil zdravý rozum," myslí si.
- zatvorenie pohotovosti o polnoci
- po polnoci nahradia pohotovosti: záchranky, centrálne príjmy nemocníc a telefonická konzultácia zdravotného stavu
- zníženie počtu pohotovostí
- zrušenie aktuálnych licencií na pohotovosti a udeľovanie nových na základe tendra