Víťazom súťaže v prvom kole tendra na prevádzkovanie záchranky v Bojniciach a Prievidzi je bojnická nemocnica. Aj napriek dlhu voči Sociálnej poisťovni.
BOJNICE. Účastníci výberového konania, ktoré vyhlásilo ministerstvo zdravotníctva, mali predložiť potvrdenie aj od Sociálnej poisťovne. V podmienkach konania sa doslova píše, že záujemca musí doložiť potvrdenie, že „nemá v Slovenskej republike alebo krajine svojho sídla evidované nedoplatky poistného".
Situáciou, keď záujemca nedoplatky na poistnom má, sa zaoberá druhá časť súťažných podmienok. Tá hovorí, že ak účastník súťaže „má evidované nedoplatky poistného, ktoré sa vymáhajú výkonom rozhodnutia, predloží potvrdenie o výške nedoplatkov".
Priznaný dlh nie je problém
Nemocnica s poliklinikou v Prievidzi so sídlom v Bojniciach má voči Sociálnej poisťovni dlh vo výške 1 809 507 eur. Ministerstvo v tom problém nevidí.
„Nemocnica predložila riadne potvrdenie o evidovaní predmetného dlhu aj s uvedením dôležitej skutočnosti, že tento dlh nie je vymáhaný výkonom rozhodnutia," informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Nemocnica sa bráni, že všetky podmienky tendra splnila.
Podľa predsedu Asociácie poskytovateľov záchrannej služby Michala Bahelku však nie je v poriadku, že firmy, ktoré získali licenciu, majú dlh. „Je to pre nás nepochopiteľné. Vrhá to zlé svetlo na tender a komisiu," povedal.
Nemocnica: Podmienky sme splnili
Vedenie bojnickej nemocnice sa k spôsobu, akým ministerstvo rozhodovalo, nevyjadruje. Nemocnica sa uchádzala o tri sídla. Bude prevádzkovať záchranku v Prievidzi a v Bojniciach, v Bánovciach nad Bebravou neuspela.
Námestník bojnickej nemocnice Ján Belanský vysvetlil, že podmienky tendra sa až na niekoľko detailov nelíšili od tých spred štyroch rokov. „Všetky sme splnili," povedal.
Doplnil, že záchranku v oboch mestách prevádzkujú už dlho. „Záchranná zdravotná služba pri Nemocnici s poliklinikou v Prievidzi so sídlom v Bojniciach funguje už tridsať rokov." Podľa jeho slov je činnosť mobilných ambulancií zdravotnej záchrannej služby úzko spätá s činnosťou nemocnice a mali by byť organizačne napojené na pracoviská urgentných príjmov nemocníc. Bolo by to v súlade s koncepciou odboru urgentná medicína.
Personálu majú dosť
Výberová komisia ministerstva zdravotníctva brala pri rozhodovaní do úvahy niekoľko faktorov. „Hodnotila personálne zabezpečenie, materiálno-technické vybavenie, preukázanie počtu sanitných vozidiel, hodnotenie projektu stratégie na obdobie štyroch rokov a hodnotenie odborných znalostí potrebných na prevádzkovanie ambulancií záchranného zdravotného systému," povedala Čižmáriková.
Bojnickej nemocnici podľa jej námestníka nič z toho nechýba. „Pre dve mobilné ambulancie máme päť vozidiel. Personálne podmienky spĺňame pre lekársku aj bezlekársku posádku, stredného zdravotného personálu máme dokonca viac, ako sú minimálne podmienky ministerstva stanovené vyhláškou."
Nemocnica v súťaži predložila projekt na činnosť záchranky rešpektujúci koncepciu urgentnej medicíny schválenú ministerstvom zdravotníctva.