torý sa uskutočnil na hornej Nitre.
NITRIANSKE PRAVNO. Cieľom je, aby sa klenoty hmotných produktov od architektúry po ľudové úžitkové predmety, ale takisto ľudovej kultúry nestrácali a neupadali do zabudnutia, uviedla predsedníčka VIPA Mária Behanovská.
O tradičné hodnoty vidieckej kultúry sa síce starajú často jednotlivci alebo rôzne spolky či folklórne súbory, je však podľa nej potrebné vo väčšej miere zapojiť do tejto činnosti krajské a obecné samosprávy. V tejto súvislosti účastníci vydali vyhlásenie, ktoré rozošlú príslušným orgánom.
VIPA v ňom odporúča samosprávam vyčleniť finančné prostriedky na vzdelávanie a motivovanie občanov aj členov zastupiteľstiev, v snahe využívať kultúrne dedičstvo spolu s prírodným bohatstvom ako nástroj marketingu obcí a regiónov.
Dôležité je tiež uplatňovať represiu za vandalizmus a porušovanie ochrany kultúrneho dedičstva. Vo väčšej miere na to využívať monitorovanie kamerovým systémom alebo dobrovoľnými hliadkami či miestnou políciou. V tomto smere je takisto potrebné posilňovať partnerskú spoluprácu s podnikateľskou sférou a mimovládnym sektorom.
Vo vyhlásení sa VIPA obracia aj na štátne orgány. Agendou ochrany kultúrneho dedičstva na vidieku by sa mala permanentne zaoberať príslušná sekcia Ministerstva kultúry SR. Úlohou je odstraňovať prekážky spôsobené nadmernou byrokraciou, nedostatkom financií a nezáujmom zodpovedných inštitúcií.
Na ochranu vidieckeho kultúrneho dedičstva je nutné viac využívať európske fondy, vyhlasovať samostatné opatrenia a výzvy, ale aj vypracovať príslušné kritériá na hodnotenie žiadostí o granty, vytvárať tiež podmienky pre osvetu a podobne.
Je nutné zo strany celoštátnych inštitúcií podporiť Program obnovy dediny, zameraný na ochranu tradičných hodnôt a vytvoriť aj Radu vlády SR pre vidiek ako poradný, koordinačný a iniciatívny orgán vlády, uvádza sa vo vyhlásení VIPA. Jeho členovia a priaznivci v tom budú nápomocní, chcú aktívne spolupracovať pri tvorbe zákonov, ale tiež pri vzdelávaní, propagácii a realizácii jednotlivých aktivít.
Účastníci rokovania sa oboznámili aj s tamojším regiónom, spojeným so stáročnou históriou karpatských Nemcov. Navštívili súkromné múzeum keramikára a miestneho znalca a zberateľa umenia Rastislava Haronika v miestnej časti Nitrianskeho Pravna vo Vyšehradnom.
Z vlastnej iniciatívy Haronik zrekonštruoval pôvodný nemecký dom, zriadil si tam keramikársku dielňu, ale aj súkromné múzeum. Zhromaždil v ňom cenné artefakty, ktoré dokumentujú život tamojších obyvateľov.