BOJNICE. Väčšina zvierat neznáša vysoké teploty a priame slnko. Všetky sa mohli skryť pod prístreškami, mnohé si užívali pravidelné sprchy či dokonca ovocnú zmrzlinu.
Chránil ich tieň a zmrzlina
Medzi obyvateľov zoo, ktorí potrebovali ochranu pred slnkom, patria opice. „Cez strechy na ne pálilo slnko, v ich klietkach boli neznesiteľné teploty. Preto sme im tienili maskáčovými sieťami," vysvetlil hlavný zoológ Peter Lupták.
Primáty sa mohli skryť aj do chládku vo vonkajších výbehoch, niektoré si dokonca pochutnali na ovocí zamrazenom v kuse ľadu.
Obojživelníky vyžadujú celý rok rovnaké podmienky. Foto: JANA RUSŇÁKOVÁ
Antilopy bongo, ktoré žijú v pralesoch, neznášajú priame slnko. Okrem prístrešku sa mohli ochladiť v umelo vytvorenom bahnisku, nechýbali ani pravidelné sprchy hadicou. Z tej sa denne tešili aj slony.
Vtáky si zase užívali letné búrky. „Keď pršalo, zavesili sa na klietku, roztiahli krídla a takto sa chladili," povedal Lupták.
V lete sa necítia príjemne ani medvede. V horúčavách preto veľa času trávili v bazéne s chladnou vodou.
Celoročne stabilná situácia je vo viváriu, rybám a obojživelníkom musia zamestnanci udržiavať rovnaké podmienky stále. „Napríklad jeseterom malým, ktoré žijú v európskych riekach, musíme vodu ochladzovať, v teplej by mohli uhynúť," povedal zoológ.
Väčšinu roka zavreté
V bojnickej zoo nežije veľa severských druhov, pre mnohé zvieratá je tak omnoho nebezpečnejšia zima. Chladné mesiace strávia vo vykurovaných priestoroch, skryté pred zrakmi návštevníkov.
„Pred mrazmi musíme chrániť slony, ktorým by mohli omrznúť uši a chobot, do zázemia skrývame aj niektoré kopytníky, opice, oceloty a iné mačkovité šelmy. Zimu by vonku neprežili," vysvetlil Peter Lupták.
Jedným z najprispôsobivejších druhov je ťava. Miestom jej prirodzeného výskytu je Mongolsko, kde teploty kolíšu zo 40 stupňov Celzia až k mínus 40. Zimnú srsť, ktorá ju chráni počas chladných mesiacov v lete zhodí, čím sa prispôsobí horúčavám.
Opice neznášajú ani veľké horúčavy ani mrazy. Foto: JANA RUSŇÁKOVÁ