BOJNICE. Torzá troch gotických gobelínov z konca 14. a polovice 15. storočia, ktoré sú najstaršími textíliami nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe, vystavili v priestoroch Bojnického zámku.
Táto neveľká výstavka je príspevkom múzea k 180. výročiu narodenia posledného šľachtického majiteľa bojnického panstva a zámku Jána Františka Pálfiho (1829-1908). Vzácne textílie pochádzajú totiž z pozostalosti grófa, ktorý bol významným znalcom a zberateľom umeleckých diel v Európe.
Gobelíny boli v minulosti súčasťou rozmernejších závesov. Gróf ich mal vo svojej spálni, aby ho chránili pred chladom, uviedla autorka výstavy, historička umenia Katarína Malečková. Podľa nej najväčší gobelín s motívom poslednej večere v roku 1450 utkali v dielňach Kláštora Svätej Kataríny v Norimbergu.
Gobelíny boli kedysi súčasťou väčších závesov. Foto: TASR
Je pravdepodobné, že tam zhotovili aj ďalší gobelín s motívom Panny Márie so sväticami. Najstarším je časť gobelínu so zoomorfnými, teda zvieracími motívmi. Sú na ňom zobrazené veveričky, psy a jelene. V minulosti slúžili ako tapety.
Gobelíny mali v Bojniciach dlho v depozite. Boli totiž poškodené. V rokoch 1992 až 1994 sa ich podarilo zreštaurovať pražskými reštaurátormi. Napriek tomu ich vystavujú na verejnosti po prvý raz. Staré textílie sú totiž citlivé na klimatické zmeny, ale aj na svetlo, účinkom ktorého farby blednú. Preto ich uchovávajú v tme, za stálej teploty a vlhkosti.
Vystavili ich preto iba na obmedzený čas, do 20. septembra. V miestnosti, v západnom krídle zámku, kde sú inštalované, je prítmie, je tam zakázané fotografovať pomocou bleskov a teplotu udržujú pomocou klimatizácie, dodala Malečková.