MALÁ ČAUSA. K razantnému riešeniu museli pristúpiť predstavitelia obce po tom, čo sa dozvedeli, koľko peňazí dostanú na chod školy od štátu. Škrt cez rozpočet im urobilo aj krátenie podielových daní, prevádzku školy by už neutiahli.
Málo detí, málo peňazí
„Minulý rok sme hospodárili s takmer 28-tisíc eurami od štátu a 6640 eurami z obecného rozpočtu," priblížil starosta Malej Čausy Peter Vido. Tento rok by finančný príspevok štátu klesol o 7300 eur. Rozdiel by musel doplatiť obecný úrad, no aj pre nižšie príjmy z podielových daní si to nemôže dovoliť.
Kríza ohrozuje väčšinu miest a obcí - kliknite.
„Okrem toho hrozilo, že by do školy nastúpilo len sedem detí, minulý rok končilo desať žiakov," doplnil starosta. Obec by tak nebola schopná zaplatiť ani personál školy.
Škola neostane nevyužitá
S riaditeľkou aj učiteľkou museli rozviazať pracovný pomer, zo školníčky urobili správkyňu budovy. Tá však neostane nevyužitá. Sídli v nej materská škola, ktorú navštevuje 20 detí. Súčasťou je aj jedáleň.
„Jednu miestnosť zo školy budú využívať škôlkari ako spálňu, ostatné priestory ostanú zatiaľ prázdne, po vyprataní uvidíme, čo s nimi," vysvetlil Vido. Školské zariadenie ponúkli okolitým školám.
Škôlku financuje obec, ročne ju stojí takmer 15-tisíc eur. Tento rok náklady stúpnu, o jej budúcnosť sa však starosta nebojí. „Máme plný stav," povedal.
Jediná v regióne
Maločausianska škola bola najmenšia v okrese. Žiaci všetkých ročníkov sa učili naraz v jednej triede. Rodičia detí z jej zrušenia radosť nemali. „Tu bola škola blízko, teraz ich budú musieť voziť inam. Najbližšia škola je v Chrenovci-Brusne, niektorí sa však radšej rozhodli pre Prievidzu," doplnil starosta.