BRATISLAVA. Pondelok večer, pätnásť minút pred dvadsiatou. V okolí Handlovej, kde minulý týždeň zomrelo dvadsať baníkov, počuť ranu, ktorá pripomína silný výbuch. Vystrašení obyvatelia utekajú za mesto, kde malo údajne spadnúť lietadlo.
V skutočnosti nad Handlovou preletela stíhačka MIG-29, ktorá prekonala rýchlosť zvuku. Tzv. sonický tresk alebo rázová vlna, ktorá vzniká na krídle stíhačky, bežnému človeku pripomína silnú detonáciu.
Stíhačka letela vo výške viac ako 12 800 metrov a o niekoľko minút bezpečne pristála na základni v Kuchyni.
Baška chce smernicu
Cvičné lety nie sú nič výnimočné, armáda ich za rok urobí asi pätnásť. Lieta sa však po iných trasách, na čo sa doteraz snažili verejnosť vopred upozorniť. „Predtým smerovali lety viac na východ krajiny, teraz sú orientované viac západne,“ povedal veliteľ Vzdušných síl SR Juraj Baránek.
Dôvodom je zmena koridorov výcvikových letov. Armáda dočasne presťahovala bojovú letku na základňu v Kuchyni, keďže na základni v Sliači opravujú vzletovú a pristávaciu dráhu.
„Stíhačka dostala povolenie o siedmej večer. To znamená, že zrejme nebolo možné informovať verejnosť v dostatočnom predstihu. Minister obrany Jaroslav Baška to však dal preveriť – ak sa zistí pochybenie, prijme aj personálne opatrenia,“ povedal hovorca rezortu Vladimír Gemela.
Baška si vraj uvedomuje, že ľudia v Handlovej citlivo vnímajú akékoľvek zvuky. Preto dal vypracovať smernicu, ako informovať o jednotlivých letoch.
„Keďže to bolo vysoko, nemohlo to nikomu ublížiť,“ hovorí bývalý štátny tajomník rezortu a pilot Jozef Pivarči. Keby letela stíhačka nižšie ako 11-tisíc metrov, tlaková vlna by mohla poškodiť budovy či okná.
Nadzvuk je aj zbraň
„Rusi poslali do údolia v Afganistane, ktoré neboli schopní preraziť tankami, dva migy 23, ktoré tam preleteli nadzvukovo. Keďže to bolo nízko, bez jediného výstrelu zabili všetko živé v okolí,“ tvrdí Pivarči.
Smrť „nadzvukom“ nastáva menej ako dvesto metrov nad zemou. Podľa Pivarčiho, ktorý lietal 26 rokov na „migoch“, si pilot vôbec neuvedomuje, že prekonal rýchlosť zvuku. „Vie to len z prístrojov.“