V pondelok približne o 19:45 Handlovou zatriasol výbuch, ktorý bolo cítiť v desiatky kilometrov vzdialených mestách.
Minister vnútra Robert Kaliňák povedal pre SME, že "výbuch" spôsobila stíhačka, ktorá letela okolo a naberala rýchlosť. Potvrdil, že dostali viacero hlásení o nehodách. Odmietol, že by došlo k mimoriadnej udalosti.
To, že išlo o stíhačku, konkrétne MIG-29 počas tréningového letu, potvrdilo aj ministerstvo obrany. Letela vo výške 12 800 až 15 000 metrov. V rámci cvičného letu vyštartovala z leteckej základne Kuchyňa, preletela okolo Sliača a vrátila sa späť na základňu.
Panika v HandlovejV Handlovej výbuch vyvolal paniku. Obyvatelia krátko po ňom zalarmovali záchranné jednotky. Viacerí totiž tvrdili, že vo vzduchu sa rozpadlo lietadlo a jeho trosky dopadli v blízkosti sídliska Morovnianska cesta. Po zhruba polhodine sa však sanitky aj hasiči vrátili na svoje základne.
Podľa pilota Františka Zlochu dispečer na prievidzskom letisku zistil, že ide o planý poplach a nikomu na Slovensku lietadlo nechýba.
Štandardný fyzikálny javPodobnú udalosť v marci zažili obyvatelia Trnavského kraja. Vtedy bolo epicentrum výbuchu v Hlohovci. Armáda neskôr potvrdila, že otrasy a tlakovú vlnu spôsobil MIG 29, ktorý letel vo výške 11 kilometrov a prekonal rýchlosť zvuku.
„Neznamená to, že sa situácia bude pravidelne opakovať. Preletov, pri ktorých lietadlo prekoná rýchlosť zvuku sa uskutoční približne pätnásť za rok. Nehrozí žiadna mimoriadna udalosť, ani porucha. Je to štandardný fyzikálny jav," dodal v marci pre MY Trnavské noviny hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela.
Stíhačka v čase prekonania zvukovej bariéry.
Stíhačky sú dočasne presťahované, rachot počuť inde
Príčinou, prečo práve obyvatelia Handlovej, Prievidze a okolia v pondelok večer zaznamenali takzvaný sonický tresk šíriaci sa od nadzvukovou rýchlosťou letiacej stíhačky MIG-29, sú zmenené koridory výcvikových letov slovenských vzdušných síl.
Armáda totiž dočasne presťahovala letku bojových stíhačiek MIG-29 na základňu Kuchyňa na Záhorí z ich domovskej základne na Sliači, kde opravujú vzletovú a pristávaciu dráhu.
"Predtým cvičné lety našich stíhačiek smerovali viac na východ krajiny, smerom na Moldavu nad Bodvou, teraz sú ich lety orientované viac západne," vysvetlil veliteľ Vzdušných síl SR Juraj Baránek.
Dodal, že lietadlá predtým lietali oblasťami, kde už obyvatelia mali skúsenosť s fyzikálnym javom, ktorý vzniká pri prekonávaní nadzvukovej rýchlosti, teraz ho zaznamenávajú aj ľudia, ktorí ho ešte nikdy nepočuli. Navyše na východných trasách lietajú stíhačky s výnimkou Tatier nad prevažne rovinatým územím, kde sa tento efekt tak razantne neprejavuje ako v hornatom kraji, akým je územie leteckých koridorov na západe našej krajiny.
"Teraz tento úkaz môžu pri nadzvukovom lete vnímať ľudia z oblasti od Brezna po Trenčín, " spresnil Baránek. Veliteľ letectva však ubezpečuje, že jav je veľmi ojedinelý, pretože aj cvičné lety v nadzvukovej rýchlosti sú len zriedkavé. Pokiaľ sú dodržané všetky parametre letu, ľudia sa nemusia ničoho obávať, sonický tresk je jediným, nie však nebezpečným dôsledkom nadzvukového letu.
Samotný efekt, ktorý sa odborne volá rázová vlna, ale zvykne sa nazývať aj zvukový, sonický alebo aerodynamický tresk, vzniká na krídle stíhačky, keď prekonáva nadzvukovú rýchlosť. Rýchlosť obtekania krídla vzduchom sa v jeho okolí, ktoré letci nazývajú machový kužeľ, mení z podzvukovej na nadzvukovú. Rovnako sa mení aj tlak, pôsobiaci až po zemský povrch v mieste, nad ktorým práve prelieta lietadlo. Človek túto tlakovú zmenu vníma ako rachot, buchot alebo výbuch, napríklad pri odpaľovaní horniny v kameňolome.
SITA
Vystrašení ľudia utekali za dedinu
Silný otras zasiahol celú hornú Nitru. Ľudia vystrašení z viacerých nešťastí v regióne v posledných rokoch, ale predovšetkým z minulotýždňového výbuchu v handlovskej bani, sa obávali ďalšieho nešťastia. Rodiny a známi z celého okresu si telefonovali a zisťovali, čo sa stalo.
Najväčšia panika zavládla v handlovskej mestskej časti Morovno. Ľudia húfne v autách, bicykloch, motorkách ale aj pešo utekali za dedinu, na miesta, kde niekoľkí svedkovia údajne videli padnúť lietadlo.
Zvedavci prichádzali z okolitých obcí a upchali hlavnú cestu vedúcu cez Morovno.
Pätica chlapcov v čase silného otrasu sedela na lúke. „Videli sme na oblohe stíhačku. Zadunela obrovská rana a lietadlo padalo k zemi," povedal jeden z nich.
Obyvatelia Morovna prirovnávali silnú ranu k výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch.
„Zľakla som sa. Na troch oknách nám popraskalo sklo, bála som sa, aby nevypadlo a nezranilo dcérku," povedala mladá žena z Morovna.
Viacerí ľudia z tejto časti Handlovej potvrdili, že prelety stíhačiek nad týmto územím nie sú ničím výnimočným. Takýto silný otras si však nikto nepamätá.
Marián Kucman