Hornonitrianske bane ťažia uhlie neďaleko miesta explózie aj napriek tomu, že záchranári požiar ešte stále úplne neuhasili.
HANDLOVÁ. Baníci začali v sobotu opäť fárať do podzemia. Pomáhali odstraňovať následky minulotýždňového výbuchu, pri ktorom prišlo o život dvadsať ľudí.
V pondelok v poobednej zmene začalo osem baníkov pracovať na stenovom porube kilometer od epicentra výbuchu. Podľa baní im nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
Niektorí chlapi krútia nad rozhodnutím vedenia hlavami. „Výkony a zisky boli vždy prvoradé, my sme len čísla," tvrdí jeden zo zamestnancov, ktorý si neželá byť menovaný.
Bane sa však bránia, že s ťažbou museli začať čím skôr. „Dôvodom je zabezpečenie stability prístupových chodieb k stenám, ktoré by v opačnom prípade mohli podliehať rôznym tlakovým prejavom," vysvetlila hovorkyňa Adriana Siváková.
Doplnila, že baníkom vo Východnej šachte nič nehrozí. „Oblasť v mieste požiaru záchranári stále ochladzujú dusíkom a pracujú na jeho uzavretí plavenými hrádzami."
V epicentre výbuchu však stále neboli. Dostali sa do vzdialenosti na desať metrov z jednej strany a dvadsať metrov z druhej. Znamená to, že neprešli ešte asi 60-metrový úsek chodby. Opäť ich zastavila vysoká teplota, ktorá dosahovala 45 až 48 stupňov Celzia, vysvetlila Siváková.
V epicentre výbuchu však už podľa nej nehorí. „Záchranári okolo neho vytvorili bezpečný okruh, ktorý neustále ochladzujú dusíkom. Oheň je zatiaľ utlmený."
Ak by sa tam ale dostal kyslík, pravdepodobne by sa opäť rozhorel. Tomu má zabrániť práve neustále striekanie dusíka.
Baníci fárajú asi kilometer od epicentra výbuchu, nikto z nich vraj neodmietol do Východnej šachty ísť. Obnovenie ťažby povolil Obvodný banský úrad v Prievidzi.
Baníci dôsledne a pravidelne kontrolujú ovzdušie, ovetrávajú pracovisko, merajú prítomnosť metánu i oxidu uhoľnatého, životunebezpečného plynu, vznikajúceho nedokonalým spaľovaním. Takýto postup je bežný a pri dodržaní všetkých predpisov je práca v porube bezpečná.
Nebezpečenstvo stenárom nehrozí ani z chodieb, kde došlo k tragickému výbuchu, konštatovala Jana Janáčová z Hornonitrianskych baní. Nielen preto, že ich pracovisko je vzdialené, ale aj preto, že miesto požiaru banskí záchranári priestorovo uzatvárajú hrádzami z oboch strán, za stálej inertizácie a ochladzovania prostredia tekutým dusíkom. Ten sa odparuje pri teplote mínus 196 stupňov Celzia. Na týchto prácach sa v posledných piatich dňoch zúčastňuje v každej zmene po 17 banských záchranárov, mechanici a riadiaci pracovníci likvidácie havárie. Záchranári pracujú v kyslíkových dýchacích prístrojoch, stále ešte za vysokej teploty, ktorá v dosahovala aj viac než 60 stupňov Celzia.
Dnes by mali byť s uzatvorením požiariska hotoví, čím definitívne požiar izolujú od ostatnej prevádzky. Ten by mal postupne bez prítomnosti kyslíka sám zhasnúť. Je to však zdĺhavý proces, ktorý môže trvať aj niekoľko mesiacov.
Záchranári a baníci budú môcť vstúpiť do tohto priestoru až potom, keď už ani po otvorení hrádzí a priebežnom vetraní nenamerajú stopy po prítomnosti oxidu uhoľnatého. Ak bude dýchateľné ovzdušie, vtedy budú môcť prísť na kontrolu miesta výbuchu aj členovia vyšetrovacej komisie a polície, konštatoval predseda prievidzského obvodného banského úradu Bohuš Sliacky.
MARTIN. Súdni lekári v Martine ukončili pitvy a identifikácie tiel 20 baníkov a záchranárov, ktorí zomreli pri nedávnej tragédii v bani v Handlovej. ČTK to dnes potvrdil hovorca Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Milan Michalič. Pozostalí by tak mali podľa zástupcov prokuratúry dostať súhlas, aby mohli pochovať obete banského nešťastia.
"Pitvy všetkých 20 mŕtvych baníkov z nešťastia v Handlovej už boli vykonané aj s potrebnou identifikáciou a mŕtve telá boli odovzdané príslušnej pohrebnej službe," poznamenal Michalič.
Hovorca trenčianskej krajskej prokuratúry Marián Sipavý označil vydanie povolenia, ktoré umožní pochovať obete tragédie, už len za formálnu záležitosť.
Na baníkov a záchranárov, ktorí prišli o život v bani v Handlovej, spomínali ich príbuzní a stovky ďalších ľudí v nedeľu na zádušnej omši. Spoločná verejná rozlúčka s obeťami nešťastia, ktoré patrí k najväčším v novodobej histórii Slovenska, bude vo štvrtok popoludní na handlovskom námestí.
Dvadsiati muži zomreli pri explózii v bani približne 330 metrov pod zemou, keď sa snažili uhasiť požiar. Po obetiach nešťastia zostalo zhruba šesť desiatok najbližších príbuzných. Ich deti, manželky i družky dostanú najneskôr v októbri odškodné od vlády. Peniaze rodinám osobitne poskytli aj ministerstvo práce a mesto Handlová. Finančný príspevok im venoval tiež banskobystrický biskupský úrad. Rodinám sa rozdelia aj peniaze z účtov, na ktoré ľudia posielajú príspevky.
Príčiny explózie vyšetruje banský úrad a polícia, preverovať ich bude aj špeciálna komisia ministerstva hospodárstva so zahraničnými odborníkmi.