Sobota, 8. máj, 2021 | Meniny má IngridaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 19:40

V bani našli 16 tiel, neprežil nikto

Záchranári schladzujú priestor, aby sa dostali k ďalším obetiam.

Východná šachta bane v Handlovej, v ktorej zahynulo 11 banských záchranárov a 9 baníkov.Východná šachta bane v Handlovej, v ktorej zahynulo 11 banských záchranárov a 9 baníkov. (Zdroj: TASR)

HANDLOVÁ. V handlovskej bani, v ktorej v pondelok skoro ráno nastal výbuch, našli už 16 tiel baníkov a záchranárov. Zomrelo všetkých dvadsať ľudí, ktorí boli v tom čase v bani.

Ich identifikácia prebehne na základe rozboru DNA. Šesť z nájdených tiel je už na pitve v bojnickej nemocnici. Záchranárom sa teda doteraz nepodarilo dostať ešte k štyrom obetiam nešťastnej udalosti.

Obeťami pondelkového banského nešťastia sú 20 baníci – 11 banskí záchranári a deviati civilní baníci, ktorí likvidovali požiar, zaznamenaný v pondelok o 7.00 v časti Východnej šachty, kde sa skončila ťažba 17. júna, v hĺbke zhruba 330 metrov pod povrchom.

Približne o 9.30 došlo k výpadku telefonického spojenia a výpadku snímačov, ktoré indikujú stav banských plynov. Pravdepodobne vtedy došlo k výbuchu (ako k nemu došlo?), ktorého tlaková vlna ľahko zranila ďalších deviatich baníkov, vzdialených od miesta nešťastia 150 až 200 metrov.

Akcie na záchranu uväznených pokračovali počas celého pondelka. Krátko pred polnocou minister hospodárstva Jahnátek oznámil, že sa našlo šesť tiel a zomreli aj ostatní, keďže podmienky v podzemí sú nezlúčiteľné so životom.

V utorok o 11.00 h zasadla vláda, ktorá na stredu vyhlásila štátny smútok. (čítajte viac)

V mieste výbuchu priebežne monitorujú ovzdušie

Záchranné čaty v podzemí naďalej vytláčajú z chodieb kyslík, čo má zabrániť horeniu a ochladzujú priestory, aby sa mohli dostať na miesto tragédie.

"Budeme ďalej pokračovať v schladzovaní tohto priestoru, aby sme mohli pristúpiť k ďalším prácam," povedal na tlačovej konferencii generálny riaditeľ Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Peter Čičmanec.

K epicentru explózie sa záchranári od pondelkového večera výraznejšie nepriblížili. Na mieste, kde pracujú, je v súčasnosti asi 36-stupňová teplota, ešte ju chcú stlačiť na 33 stupňov Celzia. "Cieľom súčasnej činnosti je vytvorenie bezpečných podmienok pre prácu záchranárov na vyhľadanie a vyprostenie pozostatkov postihnutých," uviedol šéf záchranárov Pavlík. Riziko výbuchu podľa neho v súčasnosti nehrozí.

Telá dostali z miesta nešťastia

Záchranári pracujú aj na transporte pozostatkov prvých šiestich nájdených tiel z podzemia. Pavlík však nedokázal odhadnúť, koľko budú trvať práce na nájdení a vyslobodení všetkých nezvestných.

„Záchranárske práce prebiehali nepretržite počas celej noci, do podzemia fárali tri čaty banských záchranárov. Je tam veľmi vysoká teplota, preto záchranári schladzujú priestor, aby mohli záchranárske práce naďalej pokračovať a aby sme sa čo najskôr dostali k telesným pozostatkom ďalších obetí,“ povedala hovorky§a baní Adriana Siváková.

Záchranári aj krízový intervenčný tím, ktorý je na mieste, pracovali celú noc. Pomáhajú rodinám, ktoré tragédia zasiahla.

"Niektoré situácie si vyžadujú aj zásah lekárov, s ktorými momentálne situáciu riešime," uviedol pre TASR vedúci tímu Radovan Bránik.

Záchranári boli aj z Krtíša

Medzi banskými záchranármi, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou zahynuli v Bani Handlová, sú aj traja z okresu Veľký Krtíš. Družstvo záchranárov z Bane Dolina vo V. Krtíši malo totiž v týchto dňoch službu na hlavnej záchranárskej stanici v Prievidzi.

"V Prievidzi malo popri záchranároch z Hornonitrianskych baní týždňovú službu aj naše štvorčlenné družstvo," povedal TASR generálny riaditeľ Bane Dolina Andrej Šterbinský. Po tom, ako v pondelok ráno dispečer z Bane Handlová zvolal záchranárov na hasenie požiaru v podzemí, sa popri miestnych do šachty spustili traja z nich. Pochádzali z Veľkého Krtíša, Neniniec a Dolnej Strehovej. Na povrchu ostal iba jeden mechanik.

Deviati unikli

Po dopoludňajšom výbuchu z bane vyfáralo deväť baníkov, ktorých zasiahla tlaková vlna v inej časti bane približne 150 až 200 metrov od miesta explózie. Zranených ambulantne ošetrili v bojnickej nemocnici. Väčšinou šlo o ľahšie zranenia hrudníka, hlavy a končatín, ktoré si nevyžiadali hospitalizáciu.

Podľa zachránených baníkov ich kolegovia, ktorí boli v centre výbuchu, nemali šancu prežiť. "Mali sme šťastie, že sme stáli za takou prekážkou asi 200 metrov od centra výbuchu. Od nás boli ešte aj 500 metrov kamaráti a tých to chytilo. Bol to moment, obrovská rana, vyleteli sme do vzduchu. Všade bol obrovský prach, nemohli sme dýchať. Ťažko sa to opisuje," uviedli zachránení baníci.

Výbuchu podľa ich vyjadrenia nepredchádzalo žiadne varovanie. "Bolo to naraz, zrejme tam vybuchol vodík, keď sa hasil požiar v starej štôlni, zbierali sa tam plyny. Ani keby sme pár sekúnd pred výbuchom zaznamenali nejaké varovné príznaky, nestihli by sme ujsť."

Baníci neskrývali strach a obavy

Chlapi, ktorí nastúpili v handlovskej bani do nočnej zmeny, do podzemia nesfárali.

HANDLOVÁ. S podlomenou psychikou prichádzali baníci pred 22. h do nočnej zmeny. O nešťastí mali informácie len z médií.

„Verím, že do podzemia nesfárame," povedal jeden z baníkov. Priznal, že má strach, ale vraj nemá na výber. „Inú robotu by som zháňal len veľmi ťažko," dodal baník.

Chlapi do podzemia nesfárali, vedenie bane ich poslalo domov. Väčšina z nich toto rozhodnutie uvítala.
„Mám strach. Tam dole mám veľa kamarátov," povedal František Pataj, ktorý v handlovskej bani pracuje tri roky. Predpokladá, že nešťastie spôsobila nešťastná náhoda.

Situáciu, ktorá nastala v podzemí po výbuchu, nedokázal opísať ani skúsený Ján Marko, ktorý do bane fára už trinásť rokov.

„Môžeme si len predstaviť, čo sa tam asi dialo pri mohutnej explózii a pri vysokej teplote," dodal Marko.

Marián Kucman
Reportáž: V bani bolo cítiť plyn, tvrdia príbuzní

Baníci cítili v štôlni, v ktorej prišlo v pondelok k výbuchu plyn. Niektorí v nej vraj pracovali len preto, lebo sa nemohli zamestnať inde.

HANDLOVÁ. Príbuzní baníkov v pondelok v napätí očakávali správy o svojich synoch, mužoch či zaťoch.

Do 16.00 nikto z vedenia nevyšiel, aby ich informoval, čo sa stalo, hoci z médií vedeli o tom, že v podzemí zostalo asi 19 ľudí. „Nikto nás o ničom neinformoval, mám tam dole zaťa," povedala zronená Handlovčanka Marta Luptáková.

Hovorila, že doma často rozprával o nebezpečenstve v bani. „Spomínal, že tam stále cítiť plyn. Všetci chlapi v podzemí sa obávali, že to tam raz vybuchne."

Po hodine čakania sa však jej strach rozplynul. „Aha, tam je, živý a zdravý," vykríkla od radosti, keď zaťa zbadala vychádzať z brány.

Nemajú sa kde zamestnať

Niektorí však také šťastie nemali. Filoména Peťková čakala syna. „Ráno nastúpil do zmeny, neviem, čo je s ním," povedala popoludní.

Na vrátnici jej povedali, že meno jej syna nie je na zozname devätnástich nezvestných ani deviatich ošetrených baníkov. Čakala preto, že ešte vyfára.

Potvrdila obavy baníkov z práce v podzemí. „Robí tam dvadsať rokov, ale najradšej by odtiaľ hneď odišiel, keby sa mal kde zamestnať," povedala.

Baníci boli skúpi na slovo. K nešťastiu sa vyjadriť nechceli, svorne tvrdili, že nič nevedia.

Pripravte sa na najhoršie

Patrik Reichman, ktorý bol v kritickom čase v podzemí, povedal: „Dole buchol metán, aj napriek dodržaniu bezpečnostných podmienok. Vraj to uhasili a zase sa to chytilo. Nestáva sa to často, nechápem, ako k tomu došlo."

Pred baňou stáli aj bývalí zamestnanci. „Prišiel som sa pozrieť, či tam neostal niekto z mojich známych."

O šanciach na prežitie ani jeden z nich nechcel špekulovať. „Ak tam však neboli dvojité chodby, nemohli ujsť a nemali šancu," myslí si.

Okolo štvrtej popoludní zriadili bane miestnosť pre príbuzných baníkov, ktorí ostali pod zemou. Pômôcť im prišli aj psychológovia.

Otec pána Radoslava pracuje v bani ako technik. Vedenie bane mu oznámilo, že sa majú pripraviť na najhoršie.

Jana Rusňáková

akovznika.jpg

Štôlňa horela viackrát, ale vybuchla až teraz

Ak sa nevyťažené uhlie dostane do kontaktu s kyslíkom, začne tlieť, uvoľňujú sa plyny, ktoré môžu vybuchnúť.

BRATISLAVA. K výbuchu, ktorý v pondelok ráno vo východnej šachte v Handlovej zavalil baníkov, došlo v hĺbke 330 metrov pod povrchom a asi 500 metrov od miesta výstupu z výťahu. V tejto časti šachty sa od 17. júna neťažilo, baníci chodby postupne uzatvárali múrmi z elektrárenského popolčeka, aby sa k nevyťaženému uhliu a uhoľnej drviny nedostal kyslík. Ten by mohol spustiť požiar.

Kyslík sa do uzatvorených chodieb napriek tomu dostal „prerážkou“ v stene.

„Keď sa nevyťažené uhlie dostane do kontaktu s čerstvým vzduchom, môže začať tlieť a pri horení sa uvoľňujú sekundárne horľavé plyny,“ vysvetľuje pravdepodobnú príčinu požiaru bývalý profesor baníckej fakulty košickej technickej univerzity Ján Fabián.

Okysličovanie uholnej drviny zvyšuje teplotu uhlia a ak nie je zabezpečené dostatočné vetranie, môže dôjsť k samovznieteniu. „Pri otepľovaní a následnom horení uhlia sa uvoľňujú takzvané sekundárne horľavé plyny, čo sú najmä metán, oxid uhoľnatý a vodík,“ hovorí Josef Trykar z hlavnej banskej záchrannej stanice v českom Moste.

Všetky tieto plyny sú výbušné a ak zmes dosiahne určitú koncentráciu, dochádza k výbuchu.

Podľa generálneho riaditeľa Hornonitrianskych baní Petra Čičmanca došlo k malým požiarom v tejto chodbe aj minulý týždeň.

Senzory však vraj nepreukázali zvýšenú prítomnosť metánu. Príčinou výbuchu tak podľa neho boli pravdepodobne iné splodiny, ktoré vznikajú pri nedokonalom spaľovaní – oxid uhoľnatý a vodík.

Za normálnych okolností záchranári vysokú koncentráciu týchto splodín znižujú prísunom veľkého množstva dusíka, ktorý v zmesi zníži percentuálny podiel horľavých plynov.

V tomto prípade však k zvýšeniu koncentrácie splodín pravdepodobne došlo veľmi rýchlo, ich prudké zvýšenie dokonca tesne pred výbuchom vyradilo z činnosti senzory kontrolujúce koncentráciu oxidu uhoľnatého.

Michal Piško
Smrť kosí na hornej Nitre

Smrteľné úrazy v baniach sa v posledných rokoch pravidelne vracajú. Zväčša ide o individuálne tragédie.

BRATISLAVA. Najvážnejšie banské nešťastie posledných rokov stále nie je vysvetlené. Polícia naďalej vyšetruje príčiny banského nešťastia v Novákoch, pri ktorom v novembri 2006 zahynuli štyria baníci. Zavalilo ich niekoľko tisíc kubických metrov bahnistej zeminy. Od tragédie uplynulo dva a tri štvrte roka. Hoci polícia pred rokom obvinila štvoricu riadiacich pracovníkov Hornonitrianskych baní, vyšetrovanie stále neukončila.

Najčastejšie baníci v posledných rokoch zomierali práve na hornej Nitre, kam patria aj Nováky a Handlová. Banský región hlásil za posledné tri roky už šesť obetí. V Bani Handlová, kde po pondelňajšom výbuchu zostali nezvestní, jeden muž už zahynul – pred tromi rokmi baníka zasiahol kus uhlia z uhoľného piliera. Napriek tomu, že zraneného ihneď vyslobodili a poskytli mu prvú pomoc, jeho život už nezachránili.

Naposledy zahynul baník júni tohto roku po úraze hlavy v Bani Nováky. Väčšina banských nešťastí posledných rokov si vyžiadala jednu obeť, výnimkou je len zával v Novákoch v roku 2006. Baníci od roku 1990 zomierali napríklad aj v Nižnej Slanej, Hodruši­Hámroch, viackrát aj v Bani Dolina vo Veľkom Krtíši.

SITA, TASR

vchod.jpg

traja.jpg

policajti.jpg

handlova1.jpg

handlova1.jpg

handlova4.jpg

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 4. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 5. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 6. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 7. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 10. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 42 522
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 19 245
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 15 650
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 14 439
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 870
 6. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 8 000
 7. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 7 524
 8. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 245
 9. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 002
 10. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 6 432
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Dušan Magdin, primár pracoviska klinickej onkológie nemocnici v Bojniciach.

Vďaka prevencii a včasnej diagnostike sa lekárom darí liečiť ľudí s nádorovými ochoreniami lepšie ako kedykoľvek predtým. Hrozbou sú zákerné typy ochorenia ako rakovina pankreasu.

9 h
Ilustračné foto.

Pre ružové a červené okresy sa podľa COVID automatu zvyšuje počet divákov pre kultúrne podujatia.

22 h
Ilustračná fotografia

Do Prievidze sa vrátili zberné nádoby na použité šatstvo.

23 h

Interiér a exteriér Centra voľného času Prievidza prešiel zmenami.

24 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muži, ktorí útočili pred nitrianskym barom, dostali tresty vo výške 4,5 a 4 roky. Na vyhlásenie rozsudku neprišli.

21 h

Policajný zbor v Trnave žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po piatich odsúdených osobách.

7. máj

Jedným z benefitov je práca v jednozmennej prevádzke. V automotive krajine je to podľa riaditeľa možné pokladať za malý zázrak.

24 h

Likvidácia autovrakov, ku ktorým sa nikto nehlási, je zložitá, no aby stáli bez povšimnutia na lúke niekoľko rokov, je nezvyčajné a svedčí o nevšímavosti úradov aj ľudí.

7. máj

Už ste čítali?