NOVÁKY. Vzácne dokumenty kedysi Nováčania ukryli do cimburia na najvyššom mieste kostola. Stav veže si vyžadoval opravy, vďaka tomu uzreli po dlhých rokoch svetlo sveta.
Listiny v latinčine
V cimburiu boli štyri rukopisy, najstarší z roku 1813. „Napísaný je v latinčine a informuje o cirkevnom živote vo vtedajšej obci Nováky. Píše sa v ňom aj o rekonštrukcii kostola a nováckej farnosti," povedala kronikárka Mária Leitmanová.
Ďalší dokument, tiež napísaný po latinsky, pochádza z roku 1902 a zvyšné sú z roku 1935. Podľa Leitmanovej sa vďaka nim dnešní obyvatelia mesta dozvedia, ako žili ľudia kedysi.
Na vrchole veže objavili robotníci cimburium s dokumentmi.
Listiny informujú, že do roku 1935 mali Nováky 90 domov, no už vtedy boli významným uzlom z hľadiska železničnej dopravy. „Tovar sem zvážali ľudia z tridsiatich okolitých dedín," vysvetlila kronikárka. O vyspelosti vtedajšej železnice svedčí aj pečiatka, na ktorej je zachytený nielen dátum, ale aj presný čas.
Dôkladné maskovanie
Okrem listín obsahovala schránka aj štyri balíčky mincí, najstaršia z nich je z roku 1763. Medzi mincami boli peniaze z obdobia Rakúsko-Uhorska, prvej Československej republiky či maďarské peniaze.
Odkaz predkov bol roky dôkladne ukrytý vo veži. „V minulosti bolo zvykom ukladať dôležité dokumenty na nedostupné miesta. Najmä z dôvodu ochrany pred nepovolanými ľuďmi a vojnami," tvrdí novácka kronikárka.
Nešťastia nevynechajú
Nováčania sú odhodlaní svojich predkov nasledovať. Rozhodli sa do cimburia prispieť. „Začneme tam, kde naši predchodcovia skončili. Spíšeme dôležité udalosti v meste od roku 1935 až dodnes," povedal primátor Dušan Šimka.
Mince aj listiny sú uložené vo vitríne.
Dokument bude obsahovať mená všetkých starostov a primátorov, opíše atmosféru doby, cirkevný aj civilný život obyvateľov. Nebudú chýbať ani historické udalosti ako koniec vojny, rok 1948, Nežná revolúcia, rozpad Československa či prijatie eura.
„Radi by sme sa pochválili aj rozvojom mesta, úspechmi športovcov a priemyselných podnikov. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na smutné udalosti, ktoré nás postihli," myslí si primátor. V dokumente tak nebude chýbať ani zmienka o nešťastiach v chemičke, bani či vojenskom opravárenskom podniku, pri ktorých prišli o život aj obyvatelia Novák.
Vložia koruny a eurá
„Nález je pre Nováčanov mimoriadne vzácny. Môžu porovnať túto dobu s dávnou minulosťou," tvrdí Anna Leitmanová. Primátor verí, že aj ich vklad bude po rokoch vzácny. „Do cimburia vložíme po vzore našich predkov aj peniaze." Ako vysvetlil, pôjde o československú tisíckorunáčku, slovenské koruny a eurá.
Odkaz predkov roky ukrývala kostolná veža.