PRIEVIDZA. V oficiálnom zozname prírodných vodných plôch vhodných na kúpanie, nie je ani jedna z okresu Prievidza. Nedostala sa do nej ani hojne navštevovaná rudnianska priehrada.
Hygienici upozorňujú, že kúpanie v týchto nádržiach je na vlastné nebezpečenstvo. Napriek tomu počas letnej sezóny kvalitu vody kontrolujú.
Chýbajú prevádzkovatelia
Rudnianska priehrada je dlhé roky hojne navštevovaná nielen turistami z hornej Nitry, ale aj z iných slovenských regiónov, či dokonca zo zahraničia. Napriek tomu nie je v jej vodách oficiálne povolené kúpanie.
„Vodná nádrž v Rudne nie je v zozname vodných plôch, v ktorých Úrad verejného zdravotníctva SR dovoľuje kúpanie," hovorí Gabiel Šimko z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prievidzi.
Dôvodov je viacero. Predovšetkým nádrž nemá prevádzkovateľa, ktorý by zabezpečoval kvalitu vody. „Ak by sa prevádzkovateľ predsa len našiel, nemal by to jednoduché. Nie všetky dediny v rudnianskej doline sú odkanalizované, takže kvalitu vody by sa mu darilo udržiavať len ťažko. Navyše ani jedna vodná nádrž v okrese nebola pôvodne stavaná na rekreáciu, ale pre iné účely," vysvetlil G. Šimko.
Hrozba siníc a úrazov
V Rudne, ale napríklad aj v Kanianke alebo v Lazanoch je kúpanie dovolené len na vlastné nebezpečenstvo. Hygienici napriek tomu kontrolujú kvalitu vody.
„Mnohí si spomínajú na vysoký výskyt siníc v Kanianke pred pár rokmi. Ak by sa niečo podobné opakovalo a zistíme to, budeme ľudí varovať," zdôraznil G. Šimko.
Na prírodných vodných plochách ľudí ohrozuje okrem siníc aj mikrobiálne znečistenie. Hrozia tiež rôzne úrazy, pretože nádrže nie sú vždy udržiavané.