PRIEVIDZA. Na Slovensku sú pravdepodobne len štyria - piati profesionálni výrobcovia gitár. Jedným z nich je Prievidžan Milan Číž. Priznáva, že výroba gitár nebola jeho koníčkom, jednoducho sa ich naučil robiť v škole Roberto-Venn School of lutiery v Spojených štátoch.
Dnes na nástrojoch, ktoré vyšli spod jeho rúk, hrá aj niekoľko významných gitaristov u nás i v zahraničí.
Dôležité lakovanie
Milan Číž sa výrobe gitár venuje šestnásť rokov. Za toto obdobie vyrobil 141 nástrojov. Je to veľa, či málo?
„Myslím, že dosť. Proces výroby totiž nie je vôbec jednoduchý. Jeden nástroj tvorím asi tri mesiace. Prvé dva pracujem s drevom, ďalší mám vyhradený na lakovanie, ktoré je mimoriadne dôležité."
O jeho gitary je veľký záujem. Objednávky má už na dva roky dopredu. Za rok sa mu podarí dokončiť šesť až sedem akustických gitár alebo približne desať elektrických.
„Muzikanti, ktorí chcú mať dobrý nástroj, ho nemusia kupovať iba v obchode. Gitaru im vyrobím ´na mieru´, teda s takým zvukom, o aký majú záujem. Vydrží im dvadsať až dvadsaťpäť rokov, podľa toho ako sa o ňu budú starať," zdôrazňuje M. Číž.
Dozrievajú postupne
Zvuk je pri gitare jednou z najdôležitejších vlastností. Hudobníci niekedy prinesú Milanovi Čížovi nahrávku alebo fotku a on podľa toho, čo počuje alebo vidí, vytvorí pre nich nástroj.
„V obchode kúpená gitara môže mať okamžite výborný zvuk, ale časom nevyzrieva. Nástroje z mojej dielne dozrievajú postupne, čím narastá aj kvalita zvuku. Dôležité tiež je, aby hrala gitara vyvážene, teda rovnakou intezitou vysoké, stredné aj nízke tóny," vyvsetľuje
Pri akustických gitarách je dôležité drevo, z ktorého bude nástroj vyrobený. Neraz sú to aj exotické drevá, pretože každé má svoje špecifiká a môže byť použité len na určitú časť nástroja. Prievidzský výrobca gitár používa smrek, javor, jelšu ale napríklad aj palisander, eben či mahagon.
Najskôr vzniká „telo" gitary. Milan Číž vytvaruje za tepla boky (luby) gitary, zlepením dvoch kusov dreva vytvorí vrchnú časť nástroja, podobne aj zadnú. Neskôr pridá krk s hmatníkom a nástroj nalakuje. Nakoniec prichádzajú struny, ktoré musia byť správne naladené.
Gitary nechcú len muzikanti
Hudobníci občas chcú, aby im gitara nielen dobre hrala, ale bola originálna aj svojím zovňajškom.
„Na jednej gitare som napríklad zadnú dosku lepil z 25 pruhov dreva, aby bola vypuklá ako pri lutne. Pridávam však aj rôzne ozdobné prvky, ktoré ručne vyrábam z perlete".
Jeho zákazníkmi prekvapujúco nie sú len hudobníci. Sú to aj ľudia, ktorí si gitary kupujú do zbierok.
Skromne priznáva, že gitary robil už viacerým známym hudobníkom od nás i zo zahraničia.
Aj sám si občas zahrá na gitare, v minulosti bol aj členom kapely. Takáto skúsenosť je pre neho pri práci dôležitá.
„V škole som sa dozvedel veľa, ale napriek tomu sa budem učiť vyrábať gitary celý život."