PRIEVIDZA. Niektoré zvieratá sú počas letných mesiacov odkázané na lesné ovocie. Najmä zberom čučoriedok im však v posledných rokoch až príliš konkurujú ľudia. Informovala o tom agentúra TASR.
Na hornej Nitre mnohí nerešpektujú zákaz oberania lesných plodov v chránených územiach s piatym stupňom ochrany, čo spôsobuje, že medvede schádzajú k ľudským obydliam a vtáky môžu mať málo síl na jesennú migráciu do zimovísk v južnej Európe či v Afrike.
Medvede cukry potrebujú
Zber lesného ovocia škodí najmä medveďom. Dostatok cukrov totiž potrebujú na prezimovanie, konzumácia ovocia je preto pre ne otázkou života a smrti.
„Pokiaľ medvede nenájdu potravu v lese, schádzajú ju hľadať k ľudským záhradám v hornatejších obciach regiónu," vysvetlil Vladimír Slobodník, člen Slovenskej zoologickej spoločnosti.
Lákajú ich aj zabudnuté odpadky z potravín v blízkosti domov a chát. Na hornej Nitre žije asi päťdesiat medveďov hlavne na severe okresu a v pohorí Vtáčnik. Ľudia im svojím správaním vedia narobiť problémy. „Nerešpektujú totiž nikoho, len svoje záujmy," myslí si Slobodník.
Zákaz zberu ignorujú
Pre vtáky je lesné ovocie len doplnkom potravy, no nie bezvýznamným. Jeho nedostatok v lete im môže spôsobiť problémy pri migrácii, nemusia mať dostatok energie na odlet.
„Tie druhy, ktoré u nás zimujú, sa zase teoreticky môžu stať ľahšou obeťou svojich prirodzených predátorov," povedal zoológ.
V chránených oblastiach s piatym, najvyšším stupňom ochrany je úplný zákaz oberania lesných plodov. Takou oblasťou v prievidzskom regióne je Národná prírodná rezervácia Vtáčnik. Podľa Slobodníka tam však aj napriek obmedzeniu často vídať ľudí húfne oberajúcich čučoriedky. Tým pripravujú o potravu hlucháňa, ktorý je na hornej Nitre na pokraji vyhynutia.
Regulácia by pomohla
Zvieratám by pomohla časová a priestorová regulácia. Podľa TASR by mali prihliadať na aktivitu zvierat a nezačínať so zberom pred ôsmou hodinou ráno a skončiť o štvrtej poobede. Vo zvyšnom čase by sa mohla nasýtiť lesná zver.
„Regulácia by však bola účinná len v prípade, že by ju ľudia rešpektovali. To by však Slováci museli mať omnoho vyššiu mieru cítenia k prírode," myslí si zoológ.