Do dovolenkovej destinácie však neprišiel len na výlet, o čom svedčia aj kvalitné výsledky i celkové tretie miesto.
O týchto cestných pretekoch sme sa porozprávali s 35-ročným M. Barényim, pretekárom Trek KCK Oslany.
Milan, ako ste sa dostali na tieto preteky?
- Boli to preteky na pozvánku, organizátori pozvali prostredníctvom jedného manažéra z Banskej Bystrice výber Slovenska. Okrem mňa na Guadeloupe štartovali Fraňo, Haring a Škopek. Bol to „sedemetapák", ktorý začínal kilometrovým prológom. Potom boli dve etapy približne 140 km a nasledovala časovka na šesť kilometrov. Zaujímavosťou bolo, že potom sme mali štyri dni voľna, čo som nikde inde ešte nezažil. Až následne preteky pokračovali ďalšími tromi etapami.
Milan Baréni okrem horskej a cestnej cyklistiky jazdí aj cyklokros.
Špecifické bolo aj to, že ste počas pretekov štartovali na viacerých ostrovoch.
- Áno, súťaž sa konala až na štyroch ostrovoch, ktoré patria pod Guadeloupe. Preteky mali aj ďalšie zaujímavosti. Volali sa Tour de Environmental a vyhodnocovalo sa okrem tradičných súťaží aj to, ako sa cyklista správa voči životnému prostrediu. Za cyklistami jazdil motorkár s vrecom na odpadky a to, čo pretekárovi zostalo z jedenia či pitia, musel odhodiť do vreca. Mal za to kladné body, za vyhodenie odpadkov mimo vreca mal čierne body.
Poďme k vašim výsledkom v hlavnom hodnotení. Dostalo sa k nám, že ste obsadili konečné tretie miesto. Ako sa zrodilo?
- O konečnom poradí na popredných miestach sa viacmenej rozhodlo už v tretej etape. Dvaja najlepší si vytvorili v poslednom stúpaní približne sedemminútový náskok, čo už nebolo možné dohnať. V tejto etape som prišiel do cieľa na treťom mieste, keď som sa na rozdiel od pelotónu snažil dotiahnuť na vedúcu dvojicu. Obaja cyklisti predomnou však boli v kopcoch veľmi dobrí. Jeden z nich Francúz Rinero bol v roku 1998 najlepším vrchárom na Tour de France a štvrtý celkovo. Následné etapy už veľa zmien na čele pretekov nepriniesli. Prakticky sa rozhodovalo už len o tom, či vyhrá Rinero alebo Ubeto a či si ja udržím tretiu pozíciu, keďže štvrtý v priebežnom poradí sa snažil neustále útočiť. Definitíva o mojej tretej priečke padla až v predposlednom kopci, kedy sa mi podarilo spolu so Škopekom, Rinerom a Ubetom ujsť zvyšku pelotónu. V tejto etape som skončil tretí a zabezpečil som si celkovú bronzovú pozíciu.
Foto: TASR
Z Guadeloupe ste tak zrejme odchádzali spokojný.
- Áno, dosiahol som solídne výsledky. Bol som aj dvakrát v drese najaktívnejšieho pretekára, raz v kombinovanom drese, kde sa zrátavajú vrchárske a šprintérske body.
Nerobili vám problémy vysoké teploty?
- Niekedy som mal toho naozaj dosť, po poslednej etape som si na hlavu vylial snáď päť litrov vody. Bolo tam nielen teplo, ale aj vlhký vzduch. Keď som doletel na Slovensko a poriadne sa nadýchal nášho vzduchu, cítil som sa zrazu ako keby som bol v Tatrách.
Guadeloupe je vraj pekná dovolenková destinácia. Stihli ste si užiť more?
- Áno, je to skutočne nádherná krajina. More a tamojšie krásne pláže som si užil najmä počas štvordňového voľna. Guadeloupe by som pokojne označil ako vysnívanú dovolenkovú destináciu.
Poďme k horskej cyklistike. Predminulý víkend sa konali majstrovstvá Európy. Ste dlhoročným reprezentantom, no tentoraz ste na euróskom šampionáte neštartovali napriek tomu, že ste už boli doma. Dôvod?
- Nebol som nominovaný na preteky. Po návrate z Guadeloupe boli nominačné preteky v Dohňanoch. Cítil som únavu z cesty a tak som súťaž nedokončil. Komisia nakoniec rozhodla, že na majstrovstvá Európy nepôjde nik z „eliťákov", čo je podľa mňa na škodu. Mohol ísť trebárs Michal Lamy, ktorý v poslednej dobe dokazoval, že má formu, alebo Lukáš Hanus. Zbierajú sa body na olympiádu, o to je to pre mňa nepochopiteľnejšie. Zväz však vsadil na mladých, ktorí by sa podľa môjho názoru mali presadzovať najskôr v Čechách a v Poľsku.
Foto: SITA
Nedávno ste si našli aj civilné zamestnanie. Dá sa stíhať cyklistika i práca?
- Cyklistike venujem menej času, čo aj trochu cítim. Je náročné skĺbiť šport a robotu, ak mám pravdu povedať, myslel som si, že to bude ľahšie. Práca v cyklistickom obchode v Oslanoch ma však baví, nesťažujem sa.
Chystáte sa tento rok ešte na nejaké etapové zahraničné preteky?
- V septembri by mali byť opäť preteky v Kamerune. Tam by som rád štartoval a nadviazal na svoj predchádzajúci výsledok, keď som v tejto africkej krajine skončil celkovo druhý.