HORNÁ NITRA. V 214 slovenských obciach zatiaľ odpad neseparujú, od roku 2010 budú musieť začať triediť aspoň sklo, papier, kovy a plasty.
Problémy so zavedením separácie môžu mať podľa Združenia miest a obcí Slovenska hlavne menšie obce. Na hornej Nitre je situácia pokojná, časť druhotných surovín triedia všetky dediny.
Vplýva aj kríza
„Obce nemusia mať v čase krízy dosť vlastných prostriedkov na zavedenie recyklácie," pre TASR povedala podpredsedníčka Združenia miest a obcí Slovenska Viera Krakovská.
Doplnila, že Recyklačný fond vo väčšine prípadov spolufinancoval 35 až 40 percent nákladov, zvyšok hradili obce.
Mestá a obce mali podľa TASR pôvodne od budúceho roku separovať päť zložiek komunálneho odpadu vrátane biologicky rozložiteľného. Ten však napokon pribudne až v roku 2013.
Začali dávnejšie
Ani najmenšie obce hornej Nitry nie sú v separovaní pozadu. Niektoré ešte nerecyklujú všetky štyri komodity, sú však pripravené od budúceho roka s tým začať.
V Podhradí separujú od roku 2001. „Začali sme so sklom a papierom, dnes triedime viac druhov odpadu. Napríklad aj akumulátory, elektroodpad či pneumatiky," vysvetlila starostka Podhradia Ružena Boboková.
Na sklo majú v obci kontajnery, kovy skladujú v budove bývalej školy. „Ostatné zložky obyvatelia separujú doma a pravidelne ich vyvážame," priblížila starostka.
Obec vlani dostala prvýkrát príspevok od Recyklačného fondu, náklady na separovanie však hradí zo svojho rozpočtu. Aj iné dediny si musia pomôcť samy.
„Platenie zvládame, aj keď s menšími problémami," povedal starosta Čavoja Ján Novotka. „Väčšie starosti nám ale robia odberatelia, ktorí vyseparovavné komodity nechcú brať," doplnil.
Roky už recyklujú aj ľudia z Chvojnice. „Separujeme všetky štyri zložky, ktoré budú od budúceho roka povinné," povedala starostka Magdaléna Kotianová.
K dispozícii majú dva kontajnery na sklo a dva zberné prístrešky. „Recykláciu financujeme sami. Problém nám robia najmä nezodpovední chatári, ktorí odpad miešajú. Z času na čas bojujeme aj s čiernymi skládkami," uzavrela Kotianová.