PRIEVIDZA. Pacienti, ktorí mali zdravotný problém a museli používať barly, sa čudujú, že ich nemusia vracať. „Zdá sa mi to ako mrhanie prostriedkami v čase, keď je zdravotníctvo v nelichotivej ekonomickej situácii," začudoval sa muž z Prievidze, ktorý mal zlomenú nohu.
Všeobecná zdravotná poisťovňa argumentuje, že použitie jedného páru bariel viacerými pacientmi nie je možné z hygienických dôvodov.
Výdaj pomôcok má pravidlá
Pri preberaní úplne nových bariel zaplatí pacient v lekárni len 17 centov za recept.
„Pri úhrade tejto zdravotníckej pomôcky postupujeme v súlade s platnou legislatívou, teda opatrením ministerstva zdravotníctva, ktoré vydalo zoznam pomôcok plne alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia. Poisťovňa hradí šesť druhov bariel do výšky základného funkčného typu, teda 7,49 eur," povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.
Podmienky výdaja pomôcok určuje zákon. Barly môže pacient na dobrovoľnej báze vrátiť v hociktorej pobočke poisťovne, ktorá ich ďalej daruje do zdravotníckych alebo sociálnych zariadení.
Podľa P. Balážovej „poisťovňa zvažovala aj možnosť opakovaného výdaja bariel, riziká a náklady na ich repasáciu však prevyšovali predpokladané úspory. Z hygienických dôvodov by museli byť vymenené všetky časti, ktoré boli v priamom styku s telom."
Pokiaľ by došlo k úrazu, musela by poisťovňa dokazovať, že repasáciou bariel neboli narušené ich biomechanické a statické parametre.
Barly nie sú lacné
Repasácia navyše nie je lacná. Tvorí asi dve tretiny ceny novej pomôcky, pričom k nim musíme prirátať aj režijné náklady.
Úplne nové podpazušné barly môžu stáť od 6,79 až do 23,20 eur. Cena predlakťových pre dospelých sa pohybuje od 7,24 do 99,59 eur. Poisťovňa plne uhrádza päť druhov takýchto bariel do výšky ceny základného typu, teda 8,13 eur.