PRIEVIDZA. Všetci obvodní lekári sú povinní slúžiť na pohotovosti. Vládna koalícia im chce novým zákonom pomôcť, aby viac zarobili a menej slúžili. Zabúda však na to, že obmedzenie pohotovosti skomplikuje situáciu mnohým ľuďom. Nielen pacientom, ale aj samotným lekárom.
Problémy s obhliadkami
Pokiaľ sa o pol noci zavrú všetky pohotovosti, nebude mať kto obhliadať mŕtvych. „Záchranári to robiť nemôžu a pokiaľ nebude v noci v pohotovosti žiadny lekár, nastane problém," myslí si pediatrička Gabriela Černová.
Je možné, že po polnoci nebudú lekári slúžiť. Aby však bola zabezpečená služba obhliadajúceho lekára, budú musieť byť v pohotovosti pre Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, pod ktorý obhliadky spadajú.
Lekári považujú za nelogickú aj hodinu, kedy majú pohotovosť zavrieť. „Štvrtina lekárov a väčšina sestier nechodí do práce vlastným autom, sú odkázaní na hromadnú dopravu či odvoz príbuznými. S nočným cestovaním domov tak vzniknú ťažkosti," povedala lekárka Zuzana Teremová. Jednou z možností je ich rozvoz sanitkou, čo by však bolo nákladné.
Rozporuplná situácia
Službukonajúci lekári vo všeobecnosti vítajú to, že budú môcť spať každú noc doma. Uvedomujú si však, že plánované zmeny so sebou nesú aj negatíva.
Pacienti, ktorých stav sa v noci zhorší, budú mať dve možnosti. Buď si zavolajú záchranku, alebo sa sami dopravia do nemocnice. Poradiť im môžu aj pracovníci na linke 112. Je však rozdiel, keď posudzuje pacientov zdravotný stav niekto cez telefón alebo lekár pri osobnom kontakte.
Má to zmysel?
Okrem pacientov negatíva pripravovaných zmien pocítia aj záchranári a zamestnanci nemocníc. Budú nápor pacientov stíhať a nezačnú ľudia vo veľkom zneužívať záchranku, pýtajú sa lekári. Je teda otázne, či má zmysel rušiť pohotovosť, keď v konečnom dôsledku bude možno treba posilniť nemocničnú službu.