BOJNICE. Netradičnou výstavou Dobrodružstvo reštaurovania chcú reštaurátori návštevníkom Bojnického zámku čo najviac priblížiť náročný proces reštaurovania, a preto okrem reštaurovaných zbierkových predmetov vystavili i reštaurátorskú dokumentáciu, ale tiež niektoré rozpracované poškodené artefakty.
Čakajú na šikovné ruky
Počas výstavy, ktorá potrvá až do konca septembra, budú v rámci sprievodných programov reštaurátori pracovať priamo vo výstavnej sieni alebo návštevníkom umožnia navštíviť ich reštaurátorské dielne. "V depozite totiž múzeum má stovky vzácnych, ale poškodených zbierkových predmetov, ktoré čakajú na šikovné ruky reštaurátorov, aby ich oživili do pôvodnej krásy a mohli ich zaradiť do expozície," uviedol raditeľ múzea Ján Papco.
Vdychujú nový život
Na výstave sa predstavuje Gabriela P"sová, ktorá sa zaoberá reštaurovaním polychrómovaných drevených plastík. Medzi najcennejšie diela, ktorým vdýchla nový život, sú napríklad dvaja anjelici od neznámeho slovenského autora z polovice 18. storočia. Akademický maliar-reštaurátor Jaroslav Solárik, zaoberajúci sa predovšetkým starými maľbami, považuje za najvzácnejšie diela, ktoré reštauroval, dva obrazy od významného barokového maliara slovenského pôvodu Františka Antona Palka. Radovan Oboňa je zasa umelecký remeselník, ktorý predovšetkým obnovuje starý nábytok a rôzne drevené doplnky.
Podarilo sa mu obnoviť napríklad jedinečnú pamiatku - hrací stolík na hazardnú hru Tivoli, ktorá pochádza z inventáru posledného feudálneho majiteľa Bojnického panstva Jána Pálfiho. Na čiastočný úväzok pracuje v múzeu ako reštaurátor aj Štefan Gazdík, ktorý obnovuje priamo v objekte zámku okná, rámy, veraje, dvere, podlahy a podobne.