Zdravotne postihnuté deti z občianskeho združenia Maruška prišli pred pár mesiacmi s nápadom pripraviť podujatie Ten motýľ je váš.
„Chceme, aby ľudia spolunažívali čo najlepšie, aby sa rešpektovali a tolerovali,“ priblížila hlavnú myšlienku akcie Mariana Kleinová z Marušky.
Ruky pre všetkých
Motýľ bol hlavným symbolom podujatia, ľudia si ho mohli kúpiť vo viacerých podobách. Nechýbal ani na logu celého podujatia, ktoré vytvoril akademický maliar Rudolf Cigánik.
„Motýľ, ktorého som namaľoval, nie je obyčajný, má aj ľudské ruky. Dlane sú otvorené pre všetkých,“ vysvetlil R. Cigánik a dodal: „Tento motív je aj na príležitostnej poštovej pečiatke, ktorou sa razia osem dní zásielky na prievidzskej Pošte 1.“
Rudolfa Cigánika doplnila Mariana Kleinová: „Motýľ sa zakuklil do seba a potom vyletel so zmeneným myslením. Znamená to, že v jeho myslení nemá miesto rasizmus, xenofóbia, antisemitizmus a ďalšie formy intolerancie.“
Primátor na kolenách
Na ploche 90 metrov štvorcových za Pomníkom padlých v SNP vytvorili deti z prievidzských základných škôl, ale aj mnohí dospelí, obrovského motýľa s ľudskými rukami. Napriek tomu, že im neprialo počasie a viackrát sa rozpršalo, na vysypanie namaľovanej makety použili asi 1400 kilogramov farebného štrku.
Medzi žiakmi, ktorí ho tvorili, boli vietnamské či rómske deti, ale aj zdravotne postihnuté, odkázané na vozíček.
„Chceme, aby tento obrovský motýľ zdobil centrum Prievidze až do zimy, aby všetkým pripomínal, že máme byť k sebe tolerantní a rešpektovať sa,“ povedala Monika Dessuet z neziskovej organizácie Spokojnosť, ktorá bola spoluorganizátorom akcie.
Do vytvárania motýľa sa zapojili aj predstavitelia mesta. Na kolená si pri tejto práci rád kľakol aj primátor Ján Bodnár. Ľudia si podľa neho musia uvedomiť, že „právo na život má každý. Intolerancia je však, žiaľ, stále medzi nami. Naučme sa tolerovať všetkých, bez rozdielu farby pleti, vierovyznania či národnosti.“
V tom istom čase ako v Prievidzi, vznikal menší motýľ aj v Chorvátsku. Vytvárali ho naše deti z centra sociálnej pomoci Domino.
Zaspievala aj Zdenka Predná
Prievidzský deň boja proti rasizmu, xenofóbii, antisemitizmu a iným formám intolerancie priniesol na Námestie slobody aj kultúrny program.
Predstavili sa viacerí speváci z hornej Nitry, medzi nimi napríklad aj finalistka súťaže Slovensko má talent Laura Belicová. Nechýbali mažoretky, tanečníci zo Xoany, no najväčšou hviezdou podujatia bola obľúbená speváčka Zdenka Predná.