HANDLOVÁ. Na medzinárodnej konferencii zdokumentovali jej účastníci dejiny uhoľného baníctva, načrtli jeho perspektívy.
Odborníci zo Slovenska, Česka a Poľska na konferencii hovorili okrem iného aj o budovaní a vývoji banskej záchrannej služby, vplyve priemyselnej ťažby uhlia na hospodársky a demografický vývoj Handlovej, zaoberali sa aj trendmi poľského ťažobného priemyslu.
Perspektívy
Uhlie by sa na hornej Nitre malo ťažiť minimálne dvadsať rokov. „Perspektíva handlovskej bane je do roku 2020. Musíme ešte urobiť podzemný geologický výskum vo Východnej šachte. Sme presvedčení, že zásoby uhlia sú tam väčšie, než s akými v súčasnosti počítame. Ťažiť by sa tam mohlo aj po roku 2013,“ povedal generálny riaditeľ Hornonitrianskych baní Prievidza Peter Čičmanec.
Z dediny mesto
Primátor Handlovej, Rudolf Podoba, na konferencii uviedol, že z neveľkej dediny sa vďaka rozvoju ťažobného priemyslu, stalo moderné mesto. „Ťažba uhlia priniesla aj negatíva. Jedným z nich bol vysoký úlet popolčeka. Naše mesto bolo známe tým, že je večne zaprášené. Teraz je však situácia úplne iná.“
Zdôraznil, že určite prevažujú pozitíva nad negatívami. Napríklad v meste žije päťkrát viac obyvateľov ako začiatkom 20. storočia, je tu desaťkrát viac domov, vybudovali sa školy, nemocnica, kultúrny dom.
Múzeum
Riaditeľ Slovenského banského múzea Jozef Labuda informoval na medzinárodnej konferencii, že začínajú v Handlovej s prestavbou domu, v ktorom bude zriadená expozícia uhoľného baníctva. Hotová by mala byť o rok, no už počas osláv storočnice bude časť prístupná verejnosti.
Na medzinárodnej konferencii, ktorá sa konala v Handlovej, sa zúčastnilo sedemdesiat odborníkov z troch krajín.