Štrnásť referátov prezentovalo výsledky výskumov z oblasti botaniky, zoológie, geológie, krajinárstva a ochrany životného prostredia.
Prírodovedci vystúpili aj na Vtáčnik, navštívili košské mokrade a Hornonitriansky banský skanzen.
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi spolu s českým partnerom Muzeum jihovýchodní Moravy v Zlíne uspeli v operačnom programe cezhraničnej spolupráce. Ich spoločný projekt Západné Karpaty – spoločná hranica potrvá až do júla 2011.
Východiskom k zostaveniu projektu bola pozícia susediacich krajov, ktorých spoločnou hranicou sú Západné Karpaty. Toto rozsiahle horstvo ponúka pre prírodovedcov množstvo spoločných tém na oboch stranách hraníc.
Cieľom projektu je prostredníctvom spoločných aktivít vytvoriť priestor pre spoluprácu medzi múzejnými, prírodovednými i ochranárskymi inštitúciami a zároveň umožniť spoznávanie jedinečnosti karpatskej prírody.
Prvou aktivitou projektu bolo Medzinárodné sympózium prírodovedcov Trenčianskeho a Zlínskeho kraja, ktoré pripravilo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi.
Počas troch dní si tridsať prírodovedcov z oboch krajín vymenilo výsledky z výskumov a poznávania prírody. Odznelo štrnásť referátov. Prírodovedci absolvovali aj terénnu exkurziu do našej najstaršej národnej prírodnej rezervácie Vtáčnik, zriadenej v roku 1950, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Výstup na vrchol sopečného pohoria v nadmorskej výške 1346 m bol náročný. Charakter rastlinstva a vegetačná rozmanitosť lesných typov s ostrovčekom zakrpatenej bučiny a porastami starých smrekov vo vrcholovej časti presvedčil všetkých o jedinečnosti lokality.
Súčasťou exkurzie bola aj blízka Kláštorská skala (1279 m), ktorá je typickou ukážkou deštrukcie lávových prúdov budujúcich pohorie Vtáčnik.
Druhé medzinárodné sympózium prírodovedcov Trenčianskeho a Zlínskeho kraja sa uskutoční na budúci rok v moravskom Zlíne.