PRIEVIDZA. Paraglajding ľudia považujú za adrenalínový šport, letci s tým však nesúhlasia. Priznávajú, že let obnáša určité riziká, no vážne zranenia sú skôr výnimkou.
Paraglajdisti sa naučili čeliť strachu. Lietanie je pre nich relaxom a životným štýlom, sila zážitku vždy preváži nad obavami z prípadnej nehody.
Ľudia vždy chceli lietať
Tomáš Vnučko (28) pochádza z Oslian, kde pred siedmimi rokmi spolu so svojimi kamarátmi založil paraglajdistický klub Daidalos.
„Ľudia vždy chceli vedieť lietať a pozerať sa na svet zhora,“ opísal dôvod, prečo s lietaním začal. Podľa jeho slov je paraglajding zo všetkých leteckých športov najmenej nákladný a najdostupnejší.
„Ide o najjednoduchší spôsob, ako sa dostať do vzduchu,“ povedal. Stačí na to padák, ktorý sa dá zbaliť do batohu a vyniesť na kopec.
Tomáš odmieta, že by išlo o adrenalínový šport. „Spočiatku sa možno dá hovoriť o adrenalíne, potom je to skôr silný zážitok a relax,“ tvrdí.
Treba zvládnuť zákony
Každý začínajúci paraglajdista by mal absolvovať kurz. „Pilot musí dokonalo ovládať svoje krídlo, poznať letecké a prírodné zákony, meteorológiu a podmienky lietania,“ vysvetlil Tomáš.
Pripustil, že ako každý šport, aj paraglajding obnáša určité riziká. Ako vysvetlil, „človek môže aj na malú chybu doplatiť zdravím alebo životom.“
Tragické nehody paraglajdistov aj napriek tomu nie sú časté. Väčšinou ide o drobné zranenia, ktoré sú dôsledkom tvrdého pristátia. Preto nehodu kamaráta Martina Ferjanca považuje Tomáš za nešťastnú náhodu.
„Hovoril, že ho pred pristátím prekvapila nečakaná turbulencia. Okrem toho ho pri páde neochránilo ani sedadlo, ktoré je vystužené tak, aby zabránilo úrazu chrbtice,“ spomína na kamarátov pád Tomáš.
Sila zážitku prekonáva strach
Martinova nehoda ho však neodradila. „Človek sa musí naučiť žiť s rizikom. Paraglajdingu sa vzdať nemienim. Je to taký silný zážitok, že chcem lietať aj napriek rizikám,“ povedal odhodlane.
Vysvetlil, že paraglajdisti dokážu pri dobrých podmienkach preletieť až 300 kilometrovú vzdialenosť. U nás môžu lietať do výšky 2700 metrov, obmedzovaní sú letovým pásmom.
„Stal sa však už aj prípad, kedy letca nasala búrka a skončil vo výške 12-tisíc metrov, kde už bežne lietajú prúdové lietadlá,“ tvrdí Tomáš.