PRIEVIDZA. Talianska spoločnosť Geox, ktorá vyrába topánky, na Slovensku končí. Zamestnanci prievidzskej pobočky by mali naposledy nastúpiť do práce koncom septembra.
Spoločnosť už v apríli prepustila 180 ľudí, teraz má o prácu prísť ďalších 471, z toho 420 žien. Vedenie fabriky však mlčí. O pravej príčine hromadného prepúšťania tak pracovníci len špekulujú.
Zo dňa na deň
O Technic Development Slovakia (TDS), prievidzskej pobočke Geoxu, zamestnanci hovorili ako o prosperujúcej firme. „Vyhovárajú sa na krízu, no tu žiadna nie je,“ povedala Simona, ktorá pre spoločnosť pracuje tri roky. Doplnila, že majú stále veľa práce a nerozumie, prečo firma z ničoho nič končí.
„Tento tovar si kupujú ľudia, ktorých sa kríza netýka. Topánky z Geoxu si bežný človek totiž nemôže dovoliť, stoja okolo dvesto eur,“ tvrdí Róbert Duchoň, ktorému vo firme pracuje manželka.
Ľudia si myslia, že spoločnosť len využila desaťročné daňové prázdniny a keď jej skončili, jednoducho sa balí a odchádza. „Nerozumiem tomuto rozhodnutiu, do firmy investovali nemálo peňazí,“ krúti hlavou Duchoň.
Mnohí zamestnanci sú presvedčení, že TDS sa sťahuje do niektorej rozvojovej krajiny, kde majiteľov prevádzka fabriky vyjde lacnejšie. Otvorene však o tom hovoriť nechceli.
Kompetentní mlčia
Šéf prievidzskej pobočky Emiliano Santini nepovažoval za dôležité vysvetliť, prečo príde takmer päťsto ľudí o prácu. „Kde ste sa to dozvedeli? Nepoviem vám nič a hotovo,“ rázne zareagoval.
Minulý týždeň boli skúpi na slovo aj zamestnanci. „Nemôžeme o tom hovoriť,“ vyhýbali sa odpovediam ženy, ktoré vychádzali z budovy.
Riaditeľ prievidzského úradu práce Jozef Stopka minulý piatok potvrdil, že firma TDS si už splnila oznamovaciu povinnosť. „Rokovali sme s manažmentom a hľadali riešenia, ako zabrániť hromadnému prepúšťaniu. Spoločnosť však napokon oznámila, že chce prepustiť všetkých 471 zamestnancov,“ povedal.
Ľudia by tak mali naposledy nastúpiť do zamestnania koncom septembra.
Nevedia, čo ďalej
Zamestnanci Geoxu stále nemajú istotu, že budú robiť aspoň do konca septembra.
„Firmy zvyknú hľadať riešenia, ako sa vyhnúť zákonu,“ priznal Stopka.
Je tak možné aj to, že Geox sa so zamestnancami dohodne, vyplatí im odmeny a oni skončia na dlažbe zo dňa na deň.
Isté je, že takmer 8,9-percentná nezamestnanosť v prievidzskom okrese po zatvorení TDS opäť narastie.
Stovky žien, z ktorých mnohé sú vyučené obuvníčky, si na hornej Nitre budú prácu hľadať len veľmi ťažko.
„Mám dve deti a neviem, čo s nami bude, keď ma vyhodia,“ priznala Simona. Podobný osud čaká aj jej kolegyne, z ktorých mnohé tu pracovali dlhé roky. Ešte v čase, keď sa fabrika volala Závody 29. augusta.