PRIEVIDZA. So znakovaním je možné začať v šiestich mesiacoch, deti od neho upúšťajú, keď sa naučia používať slová. Tento spôsob komunikácie pozitívne ovplyvňuje vývoj detí a je vhodný aj pre tie, ktoré trpia rečovým hendikepom.
Rozumieť svojmu dieťaťu
Mamičky nevedia často rozoznať, čo ich plačúce dieťa trápi. Pokiaľ nevie rozprávať, môže svoje potreby či problémy mame naznačiť pomocou znakov. „Učiť dieťa znakovať je prirodzené, bežne im predsa ukazujeme, ako zamávať na pozdrav či sa vypýtať na ruky,“ tvrdí inštruktorka znakovania Barbora Michalková.
Znakovanie podľa jej slov pozitívne ovplyvňuje vývoj reči a podporuje emocionálnu inteligenciu. Deti si rozširujú slovnú zásobu skôr, ako vedia rozprávať.
Dôležité je správne začať
„O postupe a vhodných znakoch je dobré sa poradiť s odborníkmi. Treba totiž začať so znakmi, ktoré deti zaujmú,“ povedala B. Michalková.
Niektorí rodičia sa o to pokúšajú sami, no nevedia, čo môžu očakávať a rýchlo od znakovania upustia. Medzi pojmy, ktoré zaujímajú väčšinu detí je svetlo. „Znaky však treba prispôsobovať individuálne,“ upozornila inštruktorka.
Každý pojem či predmet má svoj znak. Iniciátormi sú často samotné deti, ony dávajú rodičom najavo, o čom chcú komunikovať.
Barbora Michalková tvrdí, že aj keď je každé dieťa individuálne, všetky sa môžu naučiť znakovať. „Je to ako v reči. Niektoré sú komunikatívnejšie, iné menej, no rozprávať sa naučia.“
Znakovali v ZOO
Inštruktorky znakovej reči pre batoľatá pripravili pre záujemcov minikurz znakovania v bojnickej zoologickej záhrade. „Rodičom a ich ratolestiam sme ukázali, ako sa znakujú jednotlivé zvieratá, vysvetlili sme zásady vyjadrovania sa pomocou znakov,“ priblížila akciu B. Michalková.
V ZOO nechýbal ani medveď Beebo, ktorý je podľa inštruktorky dobrou inštruktážnou pomôckou. Má žlté ruky, ktoré priťahujú pozornosť detí. Podľa nich sa učili, ktorý znak vyjadruje aké zviera.
„Používame pár znakov, dcérka ich síce ešte nevie ukázať, no rozumie im veľmi dobre,“ vysvetlila Svetlana Čertíková z Kocurian, mama 14-mesačnej Paulínky.
„Malá je nervózna pri prebaľovaní. Naučila som ju znak hotovo. Keď jej ho ukážem, je spokojná, pretože vie, že sme skončili,“ povedala.
Mamička 21-mesačného Mateja Andrea Považanová z Prievidze má so znakovaním tiež dobré skúsenosti.
„Synček má najradšej znak čapica. Keď mi ho ukáže, viem, že chce ísť von. Je to veľká výhoda. Aj keď mi nevie povedať, čo chce, je schopný mi to ukázať,“ tvrdí.