BOJNICE. Zoologická záhrada Bojnice ani tento rok 1. mája neporušila tradíciu. Pri otvorení letnej turistickej sezóny predstavila návštevníkom novinku.
Náučný chodník karpatskej fauny je dlhodobý projekt, prvú etapu jeho budovania už zavŕšili. Ľudia sa vďaka nej už teraz viac dozvedia o štyroch zvieratách, ktoré žijú v našich lesoch.
Hotový je prvý úsek
Ľudí, ktorí sa v prvý májový deň prišli pozrieť na otvorenie prvej etapy náučného chodníka karpatskej fauny, privítal v ZOO Bojnice jej nový poverený riaditeľ Erich Kočner.
Novinku, náučný chodník, predstavil doterajší šéf záhrady a autor projektu Vladimír Šrank. „Snažíme sa zoznámiť návštevníkov ZOO s našou slovenskou faunou, hlavne chránenou. Po celej trase chodníka, ktorá bude začínať a končiť pri vstupe do záhrady, budú informačné tabule venované jednotlivým zvieratám.“
Prvý úsek náučnej trasy nebol vybudovaný náhodne. „Chodník bol v zlom stave, rovnako aj samotné voliéry zvierat si vyžadovali opravy,“ zdôraznil V. Šrank a dodal: „Po prvom máji už návštevníci môžu kráčať po chodníku zo zámkovej dlažby a obdivovať mačku divú, norka európskeho, rysa ostrovida a vlka euroázijského v krajších voliérach. Navyše o týchto živočíchoch môžu získať veľa informácií z prezentačných panelov.“
Peniaze získali od Únie
Súčasťou chodníka budú aj špeciálne drevené stánky, v ktorých budú inštalované výstavy na rôzne aktuálne témy.
Prvá je venovaná Nature 2000, čo je sústava chránených území členských štátov Európskej únie. Jej cieľom je zachovať prírodné dedičstvo významné pre EÚ ako celok a nielen pre príslušnú členskú krajinu.
Celý náučný chodník, ktorý predstaví šesťdesiat až osemdesiat druhov zvierat žijúcich v karpatskej oblasti, by mal byť dokončený v roku 2011 alebo 2012.
„Jeho výstavba si vyžiada 83,7 milióna korún (2,7 milióna eur). Peniaze pochádzajú zo štrukturálnych fondov Európskej únie,“ uzavrel Šrank.