PRIEVIDZA. „Kríza sa prejavila aj v psom svete, ľudia sa beztrestne zbavujú svojich miláčikov, lebo musia rozmýšľať, či budú živiť psíka alebo rodinu,“ povedala ČTK Ľubomíra Báleková, predsedníčka Regionálneho centra slobody zvierat v Piešťanoch.
Odlišná situácia
V našom regióne sa útulky na nezáujem o osvojenie zvierat nesťažujú. Situáciu porovnávajú s obdobím pred krízou. Jej dopady ich tak zatiaľ drasticky nepoznamenali.
„Záujem o adopcie je na porovnateľnej úrovni s vlaňajškom. Rovnako aj počet zvierat v útulku,“ povedal Rastislav Tomanica, náčelník Mestskej polície v Handlovej, ktorá spravuje útulok pre psy.
V bojnickej karanténnej stanici pre zvieratá majú dokonca o niečo menej psov ako v rovnakom období v predchádzajúcich rokoch.
V Prievidzi je situácia obdobná. „Vlani na jar sme mali viac šteniatok, no všetky sa nám podarilo umiestniť do nových rodín,“ vysvetlil Radoslav Ľahký z prievidzského útulku.
Bez väčších problémov
Peter Zamboj, náčelník MsP Bojnice potvrdil, že „najviac ľudí si v minulosti adoptovalo zvieratá na jar, kedy bolo aj najviac psov umiestnených do karanténnej stanice.“ Išlo prevažne o šteňatá, o ne bol aj najväčší záujem.
Prievidzský a handlovský útulok ľudia navštevujú priebežne, nepreferujú jarné obdobie. „Je to rôzne. Niekedy o psa neprejaví nikto záujem ani dva mesiace, inokedy v priebehu mesiaca vydáme päť a viac zvierat,“ povedal R. Tomanica.
„Koncom minulého a začiatkom tohto roka sme v karanténnej stanici v Bojniciach umiestnili 11 psov, osem z nich sa nám už podarilo adoptovať a jedného sme vrátili chovateľovi,“ vysvetlil P. Zamboj. Doplnil, že to svedčí o tom, že ľudia nemajú v súvislosti s krízou menší záujem o domácich miláčikov.
V prievidzskom útulku je momentálne sedem psíkov, v Handlovej jedenásť a štyri šteniatka, ktoré sa v miestnom útulku narodili. Ich správcovia sa zhodujú, že dosiaľ dopady krízy výrazne nepocítili a nemusia sa tak pasovať ani s finančnými problémami.