PRIEVIDZA. Status verejného činiteľa pedagógom prinesie výhody aj nevýhody. Podľa tlačovej agentúry SITA „tak budú hroziť vyššie tresty nielen deťom či rodičom, ktorí na nich zaútočia, ale aj učiteľom, ak prijmú úplatok alebo inak zneužijú funkciu.“
Ak parlament zákon schváli, zmeny by mali nastať od septembra. Mnohí pedagogickí pracovníci novinku vítajú, sú však aj takí, ktorí sa obávajú komplikácií.
Agresivita žiakov stúpa
„Zmenu hodnotíme pozitívne. Tým, že sa učitelia stanú verejnými činiteľmi, sa zvýši ich spoločenské postavenie a bude sa nám lepšie vytvárať všeobecný tlak na ich odmeňovanie,“ povedal Ján Gašperan, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.
Vysvetlil to najmä narastajúcou agresivitou žiakov a ich rodičov. Útok na učiteľa by mal byť po novom útokom na verejného činiteľa. Ide o trestný čin, za ktorý hrozia vyššie trestné sadzby.
„Hodnotím to pozitívne, hlavne vo vzťahu pedagógov a rodičov. Práve správanie zákonných zástupcov voči učiteľom býva často nevhodné,“ tvrdí riaditeľka Základnej školy v Malej Čause Dana Michalovičová. Myslí si, že status verejného činiteľa by mohol učiteľov chrániť a tlmiť emócie rodičov.
V novinke vidí výhody aj Ivan Kadlečík, zástupca riaditeľa Obchodnej akadémie v Prievidzi. Podľa jeho slov sú učitelia svojím spôsobom už teraz verejnými činiteľmi, po novom to len bude oficiálne deklarované. „Zmeny budú pozitívne pre žiakov aj pedagógov,“ doplnil.
Sila proti sile
Správanie žiakov sa postupom času zmenilo. „Deti sú sebavedomejšie, uvedomujú si svoje práva a často ich využívajú negatívne proti učiteľom,“ povedala školská psychologička Zuzana Klačanská.
Ani pripravovaná zmena však správanie detí podľa jej názoru nepribrzdí. „Bude to len sila proti sile, asi to neprinesie pozitívny efekt,“ myslí si Z. Kalčanská.
Doplnila, že východisko vidí v posilnení autority učiteľov, no nie zvyšovaním ich právomoci. „Učiteľov by si mal viac vážiť štát. Ním by sa inšpirovali rodičia a následne aj deti.“
Obavy zo zneužitia
„Nový štatút môže učiteľom skôr uškodiť, ako pomôcť,“ informuje SITA. Predseda konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Ondrej Dostál upozornil, že deti alebo rodičia by mohli po novom učiteľov postaviť pred súd za zneužitie právomoci verejného činiteľa. Napríklad za zlé známky.
„Rodič by mohol argumentovať, že učiteľ porušil zákon, nedodržal povinnosť objektívneho hodnotenia,“ informuje SITA.
Ján Gašperan oponuje, že známky sa určujú na základe kolektívneho rozhodovania. Učitelia okrem toho nie sú skupinou ľudí, ktorí vo veľkej miere páchajú trestné činy, negatívnych účinkov sa preto neobáva.
„Verím, že deti si budú dávať väčší pozor na agresívne prejavy. Ide o to, aby bol medzi žiakmi a učiteľmi vytvorený partnerský vzťah.“ povedal.
Niektorí učitelia sa aj napriek všetkému zmien obávajú. „Keď som spoznala všetky fakty, nie som o pozitívach pripravovanej zmeny úplne presvedčená,“ tvrdí riaditeľka istej základnej školy, ktorá si neželá byť menovaná. Už teraz majú podľa nej deti a rodičia viac práv ako učitelia, obáva sa, že by to mohli ešte viac zneužívať.