PRIEVIDZA. Nemocničná, čiže nozokomiálna nákaza vzniká počas pobytu ľudí v zdravotníckych zariadeniach alebo pri zdravotníckych výkonoch. Vo vyspelých krajinách nemocnice priznávajú výskyt nemocničných nákaz u 6 až 8 percent hospitalizovaných pacientov.
Základom prevencie je správna hygiena rúk zdravotníckeho personálu, dezinfekcia prostredia, sterilita nástrojov a dôkladný monitoring.
Menej nie je vždy viac
Na rozdiel od šiestich až ôsmich percent pacientov s nemocničnými nákazami v špičkových nemocniciach na západe, priznávajú slovenské len necelé percento. „Samozrejme, neznamená to, že sa v nich nákazy nevyskytujú, ale jednoducho ich neanalyzujú a nehlásia, a tým sú rizikové,“ myslí si Rastislav Maďar, prezident Spoločnosti nozokomiálnych nákaz.
Nízke čísla teda nemusia vypovedať o kvalite zariadenia. „Hospitalizácia v nemocnici hlásiacej päť percent nemocničných infekcií je bezpečnejšia ako tam, kde hlásia pol percenta. V tej druhej môžu mať totiž falošný pocit, že sa u nich nič nedeje a nevenujú sa dostatočne ani prevencii,“ povedal R. Maďar.
Situáciu v hornonitrianskych nemocniciach vyjadrenú v číslach Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prievidzi so sídlom v Bojniciach nezverejnil. Podľa epidemiologičky Kláry Minčíkovej je však porovnateľná s ostatnými nemocnicami na Slovensku.
Odolné baktérie
Na oddeleniach intenzívnej starostlivosti sa môže výskyt nemocničných nákaz pohybovať aj na úrovni 20 percent. Ako vysvetlil R. Maďar, „tam, kde ležia pacienti v ťažkom stave, v bezvedomí, s umelou pľúcnou ventiláciou či živení sondami, je infekcia neraz len otázkou času.“
Nemocničné baktérie sa od bežne vyskytujúcich odlišujú. „Niektoré sú odolné voči bežne používaným antibiotikám. Táto skupina baktérií musí byť pod prísnou kontrolou. V prípade ich výskytu zavádzame najprísnejšie opatrenia, aby sa zabránilo ich šíreniu,“ vysvetlil námestník bojnickej nemocnice Ján Belanský.
Nozokomiálne nákazy ohrozujú najmä imobilných pacientov, ľudí po operáciách a s poruchami imunity. Vyskytujú sa hlavne na oddeleniach anestézie a intenzívnej medicíny, chirurgie, traumatológie, urológie či dialýze.
Môžu spôsobiť celý rad problémov. „Podľa priebehu sú ľahké nákazy s bežnými zápalmi a reakciami až po ťažké postihujúce celý organizmus, napríklad otrava krvi,“ povedala K. Minčíková.
Dôležitý monitoring
„Tvrdenie, že nemocničné nákazy v zdravotníckom zariadení neexistujú, sú často len výsledkom neinformovanosti alebo alibizmu,“ tvrdí Rastislav Maďar. „Nemocničné nákazy tu vždy boli aj budú a je dôležité ich monitorovať, odhaľovať príčiny ich vzniku a prijímať opatrenia na ich zníženie a účinné liečenie,“ doplnila epidemiologička.
Základom prevencie je kvalitná hygiena a dezinfekcia rúk zdravotníckeho personálu, dostatočná dezinfekcia prostredia, správna sterilizácia a manipulácia so sterilným materiálom. Na druhej strane však je aj disciplína a spolupráca pacientov, správne hygienické návyky.
Monitoringu sa dôsledne venujú aj v bojnickej nemocnici. „Máme vypracovaný systém pravidiel na prevenciu a predchádzanie vzniku nozokomiálnych nákaz. Pravidelne kontrolujeme výskyt baktérií, ktoré by sa mohli stať ich potenciálnym zdrojom,“ tvrdí J. Belanský.
S prevenciou súvisí aj sterilita používaných nástrojov a pomôcok. Najmä tých, ktorými lekári porušujú celistvosť pokožky a slizníc.
Neznalosť či ignorancia metód prevencie nozokomiálnych nákaz môže podľa R. Maďara „viesť k závažnému ohrozeniu zdravia a života pacienta, predĺžiť dobu hospitalizácie a výrazne zvýšiť náklady na liečbu.“ Prísne dodržiavanie preventívnych opatrení by tak malo byť pre zdravotnícky personál samozrejmosťou.