Po odohraní desiatich zápasov sezóny mali tri družstvá na čele konečnej tabuľky zhodnú bilanciu osem víťazstiev a dve prehry. Lučenec však hral pre resty voči Slovenskej basketbalovej asociácii len mimo súťaž a tak sa o prvenstve rozhodovalo medzi Palimpexom Prievidza a rezervou Banskej Bystrice. Skóre zo vzájomných zápasov napokon na druhú priečku odsunulo náš celok, právo postupu do I. ligy si vybojovali hráči spod Urpína. O skončenej sezóne sme sa porozprávali s ĽUBOŠOM JELAČIČOM, 42-ročným trénerom mužov Palimpexu Prievidza.
Druhé miesto nie je zlým výsledkom, no prvenstvo bolo doslova na dosah. Zrejme to škrie.
- To áno, do sezóny sme nastupovali s cieľom vyhrať súťaž. Druhé miesto nás preto neuspokojuje. Boj o čelo tabuľky bol veľmi napínavý, napokon boli vo vzájomnej bilancii o 12 bodov lepší Banskobystričiania. Obsadili sme tak rovnaké miesto ako vlani. Čo ma však potešilo bol fakt, že náš herný prejav sa zlepšuje, mladí i starší hráči napredujú.
K prvenstvu v súťaži zrejme stačilo odohrať lepší zápas pod Urpínom, kde ste prehrali o 40 bodov. Taká vysoká prehra sa nečakala.
- Banskobystričania proti nám nastúpili s tromi hráčmi z extraligového celku – s Rendlom, Koczkášom i Dorazilom. Nám naopak chýbal jediný klasický pivot Peter Bárta. Domáci nás predčili najmä po streleckej stránke, vyústením bola naša vysoká prehra. Hra Banskobystričanov zväčša stála na tom, ako boli posilnení hráčmi z A-mužstva. Na našej palubovke hrali bez posíl a prehrali o 28 bodov.
Vaším cieľom bolo dať priestor aj hráčom HBK, ktorí menej hrávajú, aby získali herné skúsenosti. Podarilo sa to splniť?
- Tento rok dostal priestor najmä Martin Tragor, ďalší mladí hráči, s ktorými by sme počítali, skončili s basketbalom, respektíve mali zdravotné problémy. No nebránime sa ďalšej spolupráci, v mládežníckych celkoch HBK je niekoľko nadaných hráčov, ktorí určite budú potrebovať zbierať skúsenosti v mužskej súťaži.
Palimpexu by vzhľadom na kvalitu mužstva viac svedčala prvá liga ako oblastná súťaž. Zdieľate rovnaký názor?
- Áno, no ak by sme aj postúpili, je možné, že by sme v prvej lige nepôsobili. Už pred dvomi sezónami sa nám podarilo vyhrať oblastnú súťaž, no SBA nás chcela zaradiť do východnej skupiny prvej ligy, čo bolo pre nás vzhľadom na náklady a dĺžku cestovania na jednotlivé zápasy neprípustné. No prostredníctvom Gabriela Kissa už druhý rok iniciujeme zmenu organizácie súťaží. Radi by sme boli, aby sa I. liga hrala tak, ako v minulosti na tri skupiny východ, stred a západ, v každej po osem družstiev. Po minulej sezóne nebol náš návrh akceptovaný, veríme, že teraz padne na úrodnú pôdu. V tom prípade by sme zrejme pôsobili v I. lige v skupine stred.
Výhodou by boli nižšie náklady v porovnaní so súčasným modelom prvej ligy, a pre vás
i to, že by sa odohralo viac zápasov.
- Áno, v aktuálnej sezóne sme odohrali len desať zápasov a hrať každé tri týždne jeden majstrovský súboj je málo. Nespĺňa to svoj účel, mladí hráči potrebujú častejšie hrávať a starší skúsenejší basketbalisti tiež privítajú väčšiu možnosť konfrontácie s inými celkami, nielen tréning v telocvični.
V minulosti ste spomínali, že pre prácu a rodinu je problémom tréningová účasť vašich hráčov. Zlepšilo sa to?
- Áno, niektorí si uvedomili, že bez tréningu to majú v zápasoch o dosť ťažšie a snažia sa pravidelne chodiť. No nájdu sa i takí, ktorí navštevujú tréningové jednotky sporadicky, no v zápasoch sa snažia pomôcť tímu zo všetkých síl.
Kto bol v skončenej sezóne ťahúňom vášho tímu?
- Nechcem nikoho menovať, na našom druhom mieste majú podiel všetci hráči. Najviac odohraných zápasov mal Peter Bárta, pravidelne hrával Vlado Treml, dobre zapadol do tímu mladý Martin Mikula. No ako som už spomenul, každý jeden hráč odviedol v zápasoch svoju prácu a prispel svojím dielom.
Ste bývalým trénerom extraligových celkov Levíc, Prievidze a Handlovej. Napĺňa vás aj práca v tretej najvyššej mužskej súťaži?
- Áno napĺňa ma. Teraz sa cítim dobre, trénerstvo je pre mňa koníčkom, určite si ho viac vychutnám, ako v extralige, kde sú veľké tlaky na výsledky a z toho prameniace stresy. Trénujem teraz nielen mužov Palimpexu, ale aj prievidzské žiačky, pričom tu netlačíme na výsledky, ale skôr sa snažíme, aby naša mlaď výkonnostne rástla.