Takmer tri stovky delegátov spomínali a diskutovali, ale najmä ukázali, ako využili podporu od viedenskej nadácie Erste Stiftung na dialóg kultúr v krajinách strednej Európy.
Originálna mini história
Tridsaťdva výstavných panelov reprezentovalo rovnaký počet projektov, každý z nich prispel k téme svojím spôsobom. Bol to dialóg prostredníctvom hudby, divadla, tanca, ochrany životného prostredia, kultúrneho dedičstva, technického rozvoja. Čo panel, to originálny nápad, originálna mini história.
Búranie predsudkov
Súčasťou konferencie bolo symbolické ocenenie najlepších, nebol to však jej dominantný moment, dokonca ani záverečného spoločenského večera na vyhliadkovej lodi. Prínosom práce na projekte boli nové priateľstvá, poznatky, návyky z oblasti práce v medzinárodnom tíme, búranie predsudkov, prekonávanie vzájomnej nedôvery. To všetko stredná Európa potrebuje, ak sa má pohnúť z miesta, prekročiť tieň minulých konfliktov a krívd.
Nováčania s dvomi projektmi
Slovensko reprezentovalo na prehliadke šesť projektov. Na dvoch sa podieľala Stredná odborná škola z Novák. Jej žiaci prispeli do spoločného koša nápadov brožúrkou Galéria výnimočných stredoeurópskych vedcov a technikov, ktorá poukazuje na úlohu kultúrneho dialógu vo vede a technike. V druhom projekte sa žiaci podieľali na vytvorení Herbára liečivých rastlín. Ich názvy sú v latinčine, angličtine, v maďarskom, srbskom, rumunskom a slovenskom jazyku. Do galérie partnerov školy pribudli štyri nové zápisy, ktoré iste pomôžu pri napredovaní školy po odbornej a spoločenskej stránke.