PRIEVIDZA. Na tretí ročník salónu, ktorý organizuje nezisková asociácia Zlaté ruky, združujúca talianskych umelcov, dostala pozvánku aj krasličiarka Ľudmila Bátorová. Jediná zastupovala slovenských ľudových umelcov.
Šesť krajín
Slovo salón evokovalo v pani Ľudmile veľkoleposť. „Prekvapilo ma, keď som vkročila do sály a videla pripravených len niekoľko stolov. Sklamanie však čoskoro vystriedal dobrý pocit. Taliani chodili, pýtali sa, učili sme ich zdobiť kraslice. Návštevníci salónu rozhodovali, ktoré kraslice sú najkrajšie. Najviac sa im páčili moje. Pri vyhlasovaní výsledkov som sa cítila ako športovec na olympiáde, takú úžasnú atmosféru diváci vytvorili,“ spomínala.
Na medzinárodnom salóne kraslíc v Ríme sa predstavili dve Ukrajinky, Ruska, Talianka, zástupcovia Bulharska, Rumunska a Ľudmila Bátorová.
Umelecké diela
Prezidentka neziskovej asociácie Inca Carveni svojim hosťom vysvetlila, že maľovanie vajec v Taliansku nie je tradíciou a každú jednu kraslicu považujú za umelecké dielo.
„Som rada, že som nemusela rozhodovať ja. Kraslice na salóne boli krásne. Dozvedela som sa, že Rusi maľujú na drevené vajíčka typické motívy, v ktorých prevláda červená a žltá farba. Ukrajina sa prezentovala batikovanými kraslicami. Podobne aj Rumuni, ale vzory mali odlišné,“ povedala.
Technika batikovania sa používa aj u nás, tie, ktoré videla v Ríme však boli podľa nej omnoho jemnejšie.
Okrem ceny za víťazstvo si pani Ľudmila priniesla z Ríma aj ďalšie kraslice, ktorými obohatí svoju zbierku. Má v nej už asi deväťsto kusov rôznych ozdobených vajíčok. Pochádzajú zo Slovenska, mnohé si však priniesla ako suveníry zo zahraničia.