BOJNICE. Zákrok, ktorý sa doteraz v slovenských nemocniciach nevykonával, má prispieť k vyššiemu pooperačnému komfortu pacientov.
Na rozdiel od klasickej operácie, po zákroku novou metódou nemajú takmer žiadne bolesti. Výrazne sa urýchlilo aj zotavovanie, pacienti sa môžu k bežným aktivitám vrátiť už po štyroch dňoch.
Bez veľkých rán
Kŕčové žily trápia až 60 percent populácie. Podľa českého chirurga Lukáša Hnátka „ich v našich zemepisných šírkach možno považovať za civilizačné ochorenie.“
Časy, kedy pacienti po operácii dlho trpeli bolesťami, sú zdá sa, už aj na Slovensku minulosťou. Hlavný rozdiel oproti klasickému spôsobu operovania je v tom, že pri novej metóde sa kŕčové žily z tela nevyberajú.
„Nie sú potrebné veľké rezy, nepoužívame špeciálne nože a chirurgické nástroje. Cievy sa sondujú cez malé otvory. S pomocou rádiofrekvenčnej energie ich zalepíme, čím zaniknú,“ vysvetlil Vladimír Nárožný, primár chirurgického oddelenia bojnickej nemocnice.
Bolesť je minulosťou
„Nový spôsob operácie kŕčových žíl zabezpečuje pacientovi vyšší pooperačný komfort,“ povedal Lukáš Hnátek, chirurg zo zlínskej nemocnice Atlas, kde zákrok vykonali ako prví v Českej republike.
„Operovali sme už asi štyristo pacientov a stretli sme sa s pozitívnymi reakciami,“ tvrdí Hnátek.
Za hlavnú výhodu tejto novinky považuje menej bolesti a rýchlejšiu rekonvalescenciu. Po zákroku totiž nevznikajú v tele bolestivé hematómy, pacienti majú menej pooperačných problémov.
Už štyri dni po zákroku sa môžu vrátiť do práce a k bežným aktivitám. Bandáže alebo kompresné pančuchy, ktoré by v prípade klasického zákroku museli nosiť týždne, stačí mať štrnásť dní.
Otázka cviku
Prvou pacientkou, ktorá v Bojniciach podstúpila jedinečný zákrok je Eva Gyarmatyová. „Spočiatku som mala strach, no keď mi lekári vysvetlili, čo ma čaká, rýchlo pominul. Cítim sa výborne,“ povedala chvíľu po operácii.
Nová metóda nie je podľa Hnátka komplikovaná, stačí, ak lekár dostane zákrok do ruky. Je ňou možné operovať takmer všetkých pacientov. V Bojniciach by mohla úplne nahradiť starý spôsob odstraňovania kŕčových žíl.
„Budeme ju využívať čo najčastejšie, aby sme v praxi uplatnili výhody, ktoré ľudom prináša,“ uzavrel V. Nárožný.