Privítali ste, že popri štátnom vzdelávacom programe vznikli aj školské?
- Vzdelávacie programy odlišujú jednotlivé školy, čo je veľmi dobré. Pedagógovia do nich môžu vkladať svoje nápady, reflektovať na požiadavky doby a záujmy detí.
Čím ste obohatili vyučovanie v štvorročnom štúdiu?
- Predovšetkým sme sa vrátili k spoločensko – vednej triede. Veľa žiakov nemá vzťah k matematike, či technickým a prírodovedným predmetom. Vyšli sme im v ústrety, takže popri povinnom štátnom vzdelávacom programe sme im do rozvrhu zaradili napríklad latinčinu, dejepis, psychológiu, ekonómiu alebo úplne nový predmet tvorba a prezentovanie projektov. V ostatných triedach sme pridali hodiny informatiky, fyziky alebo aj telesnej výchovy.
Vaša škola je úspešná v nemčine. Sústreďujete sa aj naďalej na tento jazyk?
- Sme najúspešnejšou školou na Slovensku v získavaní štátnice z nemeckého jazyka. Ani ďalším žiakom nechceme túto možnosť zobrať. Viacerí naši absolventi sa práve vďaka nemčine uplatnili v zahraničí.
Školský zákon priniesol výraznú zmenu aj do fungovania osemročných gymnázií.
- Podľa nových pravidiel nenastupujú do osemročného štúdia žiaci po skončení štvrtého, ale až piateho ročníka základnej školy. Je to vítaná zmena, pretože deti sú už vyspelejšie. Pre štúdium na osemročnom gymnáziu je totiž potrebný nielen talent, ale aj morálno – vôľové vlastnosti. Rodičia sa občas boja, že na ich deti budú kladené oveľa väčšie nároky ako v základnej škole. Nie je to tak. Žiak po skončení piatej triedy plynulo pokračuje v štúdiu v osemročnom gymnáziu. V našej škole ich dokonca učia učitelia, ktorí predtým pracovali v základných školách. Keď k nám deti prichádzali po štvrtom ročníku, museli za štyri roky zvládnuť päť tried základnej školy, teraz to už tak nie je. Nečaká ich viac učiva ani väčšie nároky. Oveľa jednoduchší je však prechod žiakov do stredoškolského štúdia, pretože už veľmi dobre poznajú prostredie školy a aj niektorých pedagógov.
Aký je školský vzdelávací program pre žiakov vášho osemročného gymnázia?
- Na prvom stupni, teda akoby v základnej škole, majú štyri hodiny angličtiny, navyše v tomto jazyku sa hravou formou venujú aj výtvarnej, hudobnej a telesnej výchove. Na druhom stupni ich čakajú po dve hodiny dejepisu a biológie v angličtine, ale týždenne oba predmety po jednej hodine aj v slovenčine.
Niektoré deti navštevujú v základných školách krúžky. Môže im ich poskytnúť aj vaša škola?
- Samozrejme. Sme obrovská škola, máme veľmi veľa žiakov a tí majú k dispozícií takmer osemdesiat rôznych záujmových krúžkov. Sú také rôznorodé, že kto má záujem, určite si z nich vyberie.