PRIEVIDZA. Helena Kostolná sa pred dvoma týždňami čudovala, aké zvláštne vtáky lietajú ku kvetináču na jej okne. Keď zistila, že ide o samčeka a samičku zákonom chráneného sokola myšiara, potešila sa.
Vzácna návšteva
„Vlani som mala ten istý kvetináč na inom okne a tiež tam chodili akési dravce. Tento rok som ho premiestnila a opäť sa v ňom usadili,“ hovorí Prievidžanka. Podľa jej slov sú vtáky veľmi plaché, no má pocit, že u nej plánujú zahniezdiť. „Vôbec mi ich prítomnosť neprekáža, sú to krásne zvieratá a robia mi radosť,“ povedala H. Kostolná.
Priznala však, že nevie, ako sa k hosťom správať, čo má robiť a na koho sa obrátiť. „Pokiaľ sa niekomu na okne či balkóne usadí dravec, treba kontaktovať prievidzské pracovisko štátnej ochrany prírody,“ vysvetlil ornitológ Vladimír Slobodník.
Doplnil, že ak si ľudia prítomnosť vtákov neželajú, treba im zamedziť k miestu, kam chodia, prístup. „Môžu tak však urobiť jedine vtedy, ak dravce ešte nezniesli vajcia. V opačnom prípade nesmú manipulovať ani s hniezdom, ani s vajciami či mláďatami,“ upozornil ornitológ a doplnil, že ľudia nesmú dravce ani prikrmovať.
Nič nezvyčajné
Sokoly myšiare sa k ľudským príbytkom sťahujú čoraz častejšie. Podľa V. Slobodníka je to dôsledok toho, že v prírode majú obmedzené možnosti na hniezdenie. „V skalách ich vyrušujú horolezci a dutiny stromov ohrozuje častý výrub,“ vysvetlil.
Tento druh vtáka patrí medzi dravce, ktoré sa na človeka dobre adaptujú. Práve v tomto období znášajú vajcia, ich počet závisí od množstva dostupnej potravy. Zvyčajne ich majú tri až šesť.
Pokiaľ sa človeku na balkón či okno nasťahuje sokol myšiar, treba počítať s tým, že asi mesiac sedí na vajciach a ďalší mesiac trvá, kým mláďatá vyletia z hniezda.