Deti z folklórnej skupiny Malá Lubená sa rozhodli obnoviť starý zvyk vynášania Moreny. Detskými hrami a šantením na lúke navodili správnu atmosféru, ktorú dotvárala výstava ručných prác členiek klubu žien. Tematika bola jasná – blížiace sa sviatky jari.
Prvé správy o Morene sú zo 16. storočia. Podľa povier sa vynesením a zničením Moreny ako symbolu zimy a smrti mala magicky privolať jar.
Niekde sa vynášanie Moreny považovalo za prostriedok na zaháňanie epidémií moru. Niektorí etnografi si myslia, že vo vynášaní Moreny sa zachoval oveľa starší zvyk, keď ľudia v túžbe po príchode jari obetovali mladých ľudí božstvám vegetácie a plodnosti.
Vidiečania verili, že vynášanie Moreny chráni dedinu pred neúrodou, epidémiami a inými pohromami. Zhotovovala sa z dvoch drevených palíc v tvare kríža, obkrútených slamou, oblečená bola do miestneho odevu. Dievčatá s ňou chodili po dedine, spievali obradové piesne. Za dedinou ju rozobrali alebo spálili, roztrhali, hodili do vody, zahádzali kamením. Jej zničením sa obrad končil.
Aj v Poluvsí podľa týchto zvykov odniesli Morenu k rieke Nitre, kde ju zapálili a hodili do jej vôd. Hoci mnohí poverám neprikladajú veľký význam, každý v kútiku duše dúfal, že k nám konečne zavíta pravá jar.