Symbol kríža
Nevznikol s kresťanstvom, je omnoho starší. Poznali ho už starí Egypťania, Číňania a Kréťania. Jeho význam bol v rôznych kultúrach a náboženstvách univerzálny, spojený s problémom orientácie v kozme, priestore medzi nebom a zemou a v chápaní ako prepojenia božského (vertikálne rameno) a ľudského (horizontálne rameno) sveta, stal sa symbolom večnosti. Dnes je kríž najdôležitejším symbolom kresťanstva.
Baranček
Tento symbol bol rozšírený už v predkresťanskej tradícii v celej stredomorskej civilizácii, ovládanej po tisícročia pastiermi. V hebrejskej tradícii symbolizovali ovce Izraelitu ako člena Božieho stáda, aj židovský boh je označovaný za pastiera, ktorý berie svoje ovečky do náručia. V kresťanskej cirkvi sa baránok stal symbolom Baránka Božieho, Krista a znázorňuje sa s vlajkou víťazstva.
Vajíčka
Veľkonočné vajíčka sa pôvodne maľovali na červeno. Červená farba, farba krvi, bola symbolom vykúpenia. Vajcia určené na zdobenie väčšinou gazdiné zhromažďovali už od Popolcovej stredy.
Vajíčkam, ktoré sliepky zniesli na Zelený štvrtok, sa pripisovala liečebná a čarovná moc. Na maľovanie sa používali iba vajíčka s bielou škrupinou, lepšie na nich vynikala farba. Vyfúkané vajíčka sa začali maľovať až začiatkom minulého storočia, ale obdarovať niekoho škrupinami bez obsahu sa považovalo za urážku.
Vajíčka majú v histórii ľudstva veľa významov, ktoré sa čiastočne preniesli na sviatok Veľkej noci. Vajíčko slúžilo a slúži ako potrava, symbol života, čistoty, plodnosti, ale aj ako prírodné platidlo alebo obeť. Už niekoľko desaťročí pred naším letopočtom predstavovalo symbol života a zmŕtvychvstania a dávalo sa mŕtvym do hrobu. Vajíčko predstavuje niečo tajomné, uzavreté ako hrob, v ktorom sa skrýva život. V tomto zmysle je objasnený vzťah kresťanov k Veľkej noci.
Zajac
Je známy ako „roznášač“ vajíčok. Prepojenie medzi Veľkou nocou a veľkonočným zajacom si môžeme vysvetliť rôznymi spôsobmi. Dôvod, prečo boli veľkonočné vajíčka pridelené zajacovi a nie napríklad sliepke, je ten, že zajac je rýchlejší a nikto pred tým ešte nevidel znášať sliepku farebné vajíčka. Ďalší z dôvodov je, že zajac je dôveryhodnejší ako sliepka. Z minulosti je známe, že zajac je aj symbolom plodnosti, ktorý sa často spája s gréckou bohyňou lásky – Afroditou a germánskou bohyňou jari a plodnosti – Osterou.
Voda
Veľkonočná (svätá) voda má svoj historický pôvod. Mala liečiť ťažko vidiace oči, podráždenú kožu a iné podobné choroby, ak sa čerpala priamo zo zdroja. V minulosti sa verilo, že ak sa niekto okúpe na veľkonočné ráno v prameni, stane sa navždy pekným a zdravým. Taktiež aj dobytok, aby zostal zdravý, sa nahnal do takejto vody alebo prameňa. Voda bola, aj je symbolom života a plodnosti, ktorý sa spája s germánskou bohyňou jari Osterou. Táto voda nás má po celý rok ochraňovať pred chorobami a nešťastiami. V niektorých regiónoch Nemecka dodnes vyzdobujú studne.