PRIEVIDZA. Na letisku v Prievidzi je jedna z meteorologických staníc Slovenska, ktoré zaznamenávajú priebeh počasia na hornej Nitre.
Niekoľkokrát za deň posielajú traja technici namerané údaje do centrály na bratislavskej Kolibe.
Záujem o merače
Michaela Ťapušková, ktorá mala počas poslednej marcovej soboty službu v Meteorologickej stanici v Prievidzi, bola prekvapená zo záujmu ľudí o ich prácu.
„Pri príležitosti Svetového meteorologického dňa sme pripravili deň otvorených dverí. Nechystali sme nič mimoriadne, pretože prístroje, s ktorými pracujeme, sú pre všetkých dostatočne zaujímavé,“ vysvetlila mladá technička pre meteorológiu a klimatológiu.
Prievidzská stanica zaznamenáva synoptické, meteorologické a klimatologické údaje. „Prvé dve kategórie sú určené pre letectvo. Správy, ktoré z Prievidze posielame sa týkajú teploty, tlaku, oblačnosti alebo rosného bodu. Sú kódované v číslach, pre bežného človeka teda nezrozumiteľné,“ zdôraznila M. Ťapušková.
Klimatologické údaje, predovšetkým o teplote, vlhkosti, množstve zrážok, stave pôdy či sile vetra odchádzajú z Prievidze na bratislavskú Kolibu každý deň o 7. 14. a 21. h.
Návštevníkov stanice zaujímali predovšetkým rôzne merače. Väčšina správne tipovala, že nádoby pripomínajúce vedrá sú zrážkomery, záujem prejavili aj o digitálne prístroje, ktoré dokážu určiť intenzitu slnečného svitu alebo výšku oblakov.
Objektívne letisko
Meteorologická stanica nie je na letisku náhodou. Jej zriadenie je pre prevádzku letiska nevyhnutné. „Nad Prievidzou vedie letecká cesta, takže správy o stave počasia u nás sú dôležité,“ povedala M. Ťapušková.
Podmienky na letisku sú podľa nej oveľa objektívnejšie ako napríklad v centre mesta. „Občas, keď počujeme, že v Prievidzi je napríklad 10 stupňov, pozrieme sa na domáci teplomer, ktorý máme za oknom. Zistíme, že nám ukazuje o čosi vyššiu teplotu. Je to spôsobené tým, že budovy sálajú určité teplo, ktoré skresľuje vonkajšiu teplotu. Preto je umiestnenie meračov na letisku oveľa lepšie.“
Traja technici, ktorí v prievidzskej meteorologickej stanici pracujú, dokážu rôzne javy odmerať. „Predpovedať počasie však nedokážeme, to nechávame na odborníkov,“ dodala M. Ťapušková.